1670-1671 tarihleri arasında Konya'nın sosyal ve ekonomik durumu (15 Numaralı Şer'iye Sicili'ne göre)
The social and economic state of Konya between 1670 and 1671 (According to Sharia registers Numbered 15)
  1. Tez No: 526189
  2. Yazar: FATMA BETÜL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUHİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Akdeniz coğrafyasında kurulmuş en büyük devletlerden biri olan Osmanlı Devleti, bünyesinde bulunan farklı etnik ve dinî unsurlara rağmen bu coğrafyada 600 yılı aşkın bir süre varlığını korumuştur. Osmanlı Devleti'nin uzun bir süre bu coğrafyada varlığını korumasına yardımcı olan unsurların izleri arşiv belgelerinden sürülebilir. Bu arşiv belgelerinin en başında gelen ve en önemlilerinden biri şer'iye sicilleridir. Merkezi hükümetle taşra teşkilatı arasında gerçekleştirilen yazışma suretleri ve mahkeme tutanaklarının kaydedildiği defter olan şer'iye sicilleri genel, idarî, hukukî ve askerî tarih açısından birçok öneme sahiptir. Sosyal ve iktisadî hayat bakımından da önemli bir yeri olan siciller; ait olduğu bölge hakkında, insanların yaşam tarzları, giyinişleri, kullandıkları eşyalar, yiyecek maddeleri, kadın ve erkeklerin giyim tarzları, o dönemde kullanılan evlerin nitelikleri, aile yaşantısı, toplum içerisinde kadının sahip olduğu konum, ailelerin çocuk sayıları, Müslim-Gayrimüslim ilişkileri, ticarî ve tarımsal hayat gibi birçok konu hakkında da bizlere veri sağlamaktadır. Bu bağlamda 15 Numaralı Şer'iye Sicilinin bize sağladığı veriler ışığında bizde, H. 1080-1081 / M. 1670-1671 yılları arasındaki Osmanlı Konya'sının sosyo-ekonomik yapısını ortaya çıkarmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, one of the largest states in the Mediterranean, maintained its existence in this geography for more than 600 years despite the different ethnic and religious elements within its structure. The traces of the elements that help the Ottoman Empire to maintain its existence in this geography for a long time can be traced through archival documents. One of the most important of these archival documents is the şer'iye records. The registers, which are the records of the correspondence transcripts between the central government and the provincial organization, as well as the court minutes, are of great importance in terms of general, administrative, legal and military history. The records, which are important in terms of social and economic life, provide us with data on the region in which it belongs, the lifestyle of people, clothes, items used, food items, clothing styles of men and women, properties of houses used in that period, family life, the position of women in society, the number of children of families, Muslim-non-Muslim relations. In this context, in the light of the data provided by the Registry No. 15, we aimed to reveal the socio-economic structure of the Ottoman Konya between the years of 1080-1081 / M. 1670-1671.