İşletmelerde finansal risk yönetimi ve finansal analiz yöntemi ile başarısız bir firmanın başarılı firmalarla karşılaştırmalı uygulaması
A competitive application to a successful company with successful companies with the financial risk management and financial analysis methods in the enterprises
  1. Tez No: 526212
  2. Yazar: ABDİ ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT GÜNCELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küreselleşme ile firmaların işlem hacimleri artmış ve buna bağlı olarak şirketlerin finansal riskleri de artmıştır. Gerek firmalarda gerekse bankalarda yaşanan finansal sistem bozukluğu zamanla krizlerin ortaya çıkmasına ve sosyal maliyetlerin artmasına yol açmıştır. Finansal risk yönetimi, tüm işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Çünkü finansal riskler tüm ekonomik sistemleri etkiler. İşletmeler etkin finansal risk yöntemleri sayesinde maruz kalabilecekleri zararların altındaki etkenlerin azalmasını sağlarken, diğer yandan da zayıf noktaları güçlendirerek kar oranlarının artmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında enerji sektöründe yer alan başarılı dört firma ile aynı sektörde yer alan başarısız bir firmanın mali yapı rasyo analiz teknikleriyle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu incelemeyle ulaşılmak istenilen, firmanın başarısızlıktaki etkenleri risk yönetimi ve analiz teknikleriyle ortaya koymak ve diğer başarılı firmalar ile mukayese yapmaktır. Yapılan incelemeler sonucunda başarısız bir firmanın ana faaliyetleri konusunda başarısız olması, firmanın karlılığını ve verimliliğini azaldığını gösterir. Başarısız firmanın gerek finansal risk yönetimi gerekse mali analiz yöntemlerini etkin ve verimli bir şekilde kullanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the effect of globalization, the transaction volumes of the firms have accumulated and accordingly the financial risks of th ecompanies have increased. In the case of companies, the financial system malfunctioning in banks has led to the emergence of crises and social costs in the course of time. Financial risk management is of great importance to all businesses. Because financial risks affect all economic systems. By enabling effective financial risk management methods, businesses are able to reduce the effects of the losses which they are exposed to, while enhancing the profitability by streng the ning the weak points. In this the sisstudy, four successful firms in the energy sector and a failed firm in the same sector were examined in comparison with the financial structure ratio analys is techniques. The aim of this review is to demonstrate the factors in the failure of the firm with risk management and analysis techniques and to compare it with other successful firms. As a result of the analysis made a failure of company's main performance data ends up with lower profitability and inefficiency of the company. Ratio analysis on these companies revealed that an unsuccessful firm does not really show good ratios in financial risk management which also demonstrateless effective and inefficient management in the company