Denizli Erbakır Fen Lisesi ile Necla Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinde riskli sağlık davranışları
Risky health behavior at the deni̇zli̇ erbakir high school and Necla Ergun Abalioğlu vocational and technical anatolian high school students
  1. Tez No: 526211
  2. Yazar: DEMET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ergenlik dönemi insan hayatında önemli bir dönemdir. İnsanın kişilik yapısı ve davranışları büyük ölçüde bu dönemde şekillenmektedir ve daha sonra bu kalıpların değişmesi çok zor olmaktadır. Geleceğin yetişkin bireylerinin, bugün ergenleri olmalarından dolayı ergenler için yapılacak çalışmaların etkileri, geleceğimizi şekillendirecektir. Bugün ergenlik dönemini yaşayan bireyler, geleceğin yetişkinleri ve ebeveynleri olacaktır. Denizli Erbakır Fen Lisesi ve Necla Ergun Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinde riskli sağlık davranışlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla önce kaynak taraması yapılmıştır. İki okulda toplam 560 öğrenciye anket çalışması uygulanmıştır. Anket verileri SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Okula göre riskli sağlık davranışlarında farklılık olduğu tespit edilmiştir. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sigara ve alkol kullanımının Fen Lisesi'ne oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important period in human life. The personality structure and behavior of a person are shaped in this period to a great extent, and then it is very difficult to change these patterns. The effects of the work of the adult individuals of your future, for adolescents because they are adolescents today, will shape our future. Today, the individuals who will live in adolescence will be adults and parents of your future. Denizli Erbakır Science High School and Necla Ergun Abalıoğlu Vocational and Technical Anatolian High School students were first searched for sources to determine the factors affecting risky health behaviors. A total of 560 student questionnaire studies were applied in two schools. Survey data were analyzed in the SPSS 22.0 program. According to the study, it was determined that there is a difference in risky health behaviors. In Vocational and Technical Anatolian High School, smoking and alcohol use was found to be higher than Science High School.