Türk Ceza Hukukuyla mukayeseli olarak İslam Hukukunda hırsızlık suçu
Crime of theft in Islamic Law comparison with Turkish Criminal Law
- Tez No: 526229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM DURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Türk Ceza Hukukuyla Mukayeseli Olarak İslam Hukukunda Hırsızlık Suçu”adlı çalışmamızda hırsızlık suçunun İslam ceza hukukundaki yerini, unsurlarını ve neticelerini 5237 sayılı Türk Ceza Kanunun ilgili maddeleri ile kıyaslayarak günümüz ceza hukukuyla olan benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; malvarlığına karşı işlenen suçlara ilişkin kavramlar, hırsızlık suçunun tarihsel gelişimi, benzer suçlarla karşılaştırılması ve İslam ceza hukukunda suçların tasnif edilmesi konularını ele aldık. İkinci bölümde; hırsızlık suçunun koruduğu hukuki yarar ve suçun unsurlarını inceledik. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise; hırsızlık suçunda daha az cezayı gerektiren haller, teşebbüs, içtima iştirak, soruşturma ve kovuşturma usulü incelenmiş olup, konuyla ilgili değerlendirmelerden oluşan sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation is called as a“Crime of Theft in Islamic Law Comparision With Turkish Criminal Law”. We deal with anallogically issues between Turkish Criminal Code No: 5237 and İslamic Law. We have examined crime of theft where is regulated under İslamic law and what is the elements of conclusion both in Islamic Law and in Turkish Criminal Law. This dissertation has 3 parts and a conclusion. The first chapter includes definition of the offences against property, crime of theft's historical devevopments, in comparison with similar offenses and classifying the penalty in Islamic Law. In the second section, the legal benefit, which law protects and the elements of the crime of theft have been examined. In the final section of the study, the mitigating causes and the criminal attempt of the crime of theft, consecutive sentence, accompliceship, investigation and prosecution procedure and appeal processof the crime are have been examined. And this study has been completed with the evaluation section.