İlk trimesterde maternal faktörler ve serum biyomarker kullanımı ile gestasyonel diabetes mellitus öngörüsü sağlanması
First-trimester maternal factors and serum biomarkers in prediction of gestational diabetes mellitus
- Tez No: 526228
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: ilk trimester gebelerde gestasyonel diyabetes mellitus (GDM)'in erken öngörüsünde çeşitli biyomarkerların önemini araştırmak. Gereç ve yöntem: Çalışma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Toplamda 220 katılımcı ile yaptığımız vaka kontrol çalışmamızdagebelerin demografik özellikleri ve ilk trimester maternal serum albümin, kreatinin, ürik asit, hs-CRP ve seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) düzeyleri ve oksidatif sitres parametreleri ile tiyol/disülfit seviyeleri değerlendirildi. Hastalarda GDM gelişimi takip edildi. İlk trimesterde diyabetik olmadıkları bilinen olgular dahil edildi, GDM tanısı 2. Trimesterde 75 gr gtt ile koyuldu. Bulgular: Çalışmamızda 156 gebe normal sağlıklı bireyler olup (Grup 1), 64 gebe GDM olarak izlendi (Grup 2).
Özet (Çeviri)
First-trimester maternal factors and serum biomarkers in prediction of gestational diabetes mellitus. Objective: To examine various biomarkers in early prediction of gestational diabetes mellitus(GDM) in first trimester pregnancy. Materials and methods: This randomized controlled trial was conducted by Department of Obstetrics and Gynecology in the accordence with Bezmialem Vakif University Ethics Committee. A total of 220 non diabetic patients during the first trimester screening were recruited for GDM screening using demographic charecterisitcs and maternal serum albumin, creatinine, uric asid, hs-CRP, sex-hormone binding globuline (SHBG), and oxidative stres parameters by thiol/disulphide levels. Gdm diagnosis established by 75gr glucose challange test. Results: On follow up cases, we found n =64 women subsequently developed GDM and n=156 women without GDM.