Devre mülk ve devre tatilde yönetim
  1. Tez No: 52625
  2. Yazar: TÜRKER TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ETHEM SEBA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Türk Hukukunda devre mülk ve devre tatil bazı yazarlarca ele alınıp incelenmiştir. Ancak bugüne kadar yönetim konusu spesifik olarak ele alınıp incelenmemiştir. Tez, bu boşluğun doldurulmasına katkıda bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Tezde, Türkiye'deki uygulama incelenmektedir. Devre mülk ve devre tatil, bir taşınmazdan zamanla sınırlı yararlanma hakkı sağlayan sistemlerdir. Devredilebilen, mirasçılara intikal edebilen haklardır. Devre mülk ve devre tatilde, başka tesislerden yaralanma yani değişim hakkı tanınabilmektedir. Devre mülk ile devre tatil arasında bu benzerliklerin yanı sıra farklılıklar da mevcuttur. Herşeyden önce devre mülk, müşterek mülkiyet payına bağlı bir irtifak hakkı yani sınırlı ayni hak olmasına karşın devre tatil, devre tatil borçlusuna karşı ileri sürülebilen şahsi bir haktır. Devre mülk, 10.06.1985 tarih ve 3227 sayılı yasa ile KMK'na eklenen 57-65 maddelerine; devre tatil ise Borçlar hukukunda geçerli olan“sözleşme özgürlüğü”prensibine“ (BK. m. 19) dayanmaktadır. Devre mülk'te tasarruf muameleleri resmi şekil ve tescile tabi iken devre tatilde aksi kararlaştırılmamışsa devre tatilin devrine ilişkin muameleler adi yazılı şekilde yapılabilmektedir. Devre mülk konutlarda kurulabilirken, devre tatil konutların yanı sıra dükkan, mağaza, büro gibi işyerlerinde de kurulabilmektedir. Devre mülkte yöneticinin görev ve yetkileri, devre mülk sözleşmesi veya yönetici ile yapılan yönetim sözleşmesi ile belirlenebilecektir. Yöneticinin görev ve yetkileri bu şekilde belirlenmemişse BK. m. 388 kıyasen uygulanarak işin niteliğine göre belirlenecektir. Yönetici devre mülk sahiplerine karşı vekalet sözleşmesi (BK. m. 386 vd ) hükümlerine göre sorumludur. Yönetici kural olarak vekilin haklarına sahiptir. Yönetici sözleşmede kararlaştırmasa dahi uygun bir ücreti talep edebilecektir. Yöneticiye vekaletten azil ve ondan istifanın her zaman mümkün olduğuna ilişkin BK. m. 396 hükmü uygulanamayacaktır. Ancak haklı nedenlerle sözleşme sona erdirilebilecektir. Borç ve yükümlülüklerini ağır şekilde ihlal eden devre mülk sahipleri ve diğer hak sahipleri MK.626/a be MK626/b maddelerine göre paydaşlıktan çıkarılabilecektir. Yönetici ile devre mülk sahipleri yönetici ve servis hizmetleri için alman ücret konusunda anlaşamazlarsa BK. m. 388 f.l ve MK. m. 2 hükümleri gereğince hakime başvurarak belirlenmesini isteyebileceklerdir. Devre tatil sözleşmesi kombine bir sözleşmedir. Devre tatil sahibinin para edimi karşılığında, devre tatil borçlusu biribirine denk kıymette çeşitli edimleri borçlanmaktadır. Devre tatil yönetim sözleşmesinin kendine özgü yapısı olan bir iş görme sözleşmesi olduğu ve vekalet sözleşmesine ilişkin hükümlerin kıyasen uygulanabileceği kabul edilmekdir. Devre tatil sahiplerinin yöneticiye talimat verme ve onu azletme yetkileri yoktur. Yönetim işi devre tatil sözleşmesi kapsamında devre tatil borçlusu tarafından gereği gibi ifa edilmiyorsa, devre tatil sahipleri devre tatil borçlusuna karşı BK. m. 101 ve devamında düzenlenen ”borçlunun temerrüdüne" ilşkin imkanları kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Some of the authors have reviewed Interval Ownership and Vacation Licenses in Turkish Law. However till now, management issue has not been specifically reviewed. This thesis aims to fulfill this gap. It analyses and reviews the Turkish Implementation of Internal Ownership and Vacation Licenses. Internal Ownership and Vacation Licenses are the systems which give the right to utilize an immobile within a specific period of time. This right can be transferred and inherited. There maybe also an opportunity to use other foundations, that is right to exchange. Other than the similarities between Internal Ownership and Vacation Licenses there are also differences between them. First of all, Internal Ownership is a right based on joint ownership; that is it is a real servitude right whereas Vacation License is a personal right that can be submitted against the debtor. Internal Ownership based on Law of Ownership of Immobile article 57-65 that are added by the law dated 10.06.95 no 3227. Vacation License is based on“freedom of contract”principle of Turkish Law of Obligations (see article 19). The dispositive transactions of Interval Ownership are subjected to official form and recording, whereas in Vacation Licenses, if the opposite is not decided, the transaction procedures can be through release conditionally written agreement. Internal Ownership consists of dwelling houses whereas Vacation Licenses can be established in shops, stores and bureaus in addition to dwelling houses. The managers' duties and responsibilities are determined through the Interval Ownership contract or with a specific contract signed with the manager. If duties and responsibilities are not determined in this manner, the article 388 of Turkish Code of Obligation will be applied partially to determine them. The manager is responsible to the holders of Interval Ownership with procuracy contract articles (see Turkish Code of Obligation article 386). The manager has the rights of proxy. The manager, even though not stated in the contract can request the appropriate amount of fee. The article 396 of Turkish Code of Obligation which states that the dismissal and resignation of the manager are legitimate will not be applied. However the contract may be ceased with the above stated reasons. The owners of Internal Ownership and other right holders who violated the debts and the responsibilities will be expelled in accordance with the Turkish Code of Ownership article 626/a and 626/b. If the manager and the Internal Ownership owners have controversies about the managerial costs and service fees, they may consult to the judge for these fees to be determined in accordance the Turkish Code of Obligation article 388 item 1 and Turkish Code of Ownership item 2. Vacation License contract is a combined contract. As the owner of the vacation license pays a certain sum of money, the both parties are debiting same amounts of obligations. The managerial Vacation License Contract has its own nature and the sentences of general procuracy contract can be partially applied. The owners of the Vacation License do not have the authority to give instructions nor to discharge the manager. The management is executed by the debtor of the agreement. If the management is not performed as it should be, the owners of the vacation license can submit the articles that are regulated in Turkish Law of Obligation article 101 and the folio wings in accordance with“ the debtor's default”.