Helal turizm perspektifinden termal devremülk projelerinin değerlendirilmesi ve yeni bir kiralama modeli önerisi
Evaluation of thermal timeshare projects from halal tourism perspective and proposal of a new rental model
- Tez No: 729065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans ve Katılım Bankacılığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İktisat ve iktisadi olaylar insan yaşamında çok önemli bir yer tutmaktadır. İnsanlığın tüm ihtiyacını karşılayacak şekilde gönderilen İslam dini, iktisadi alanda insanların refahını yükseltecek ilkeler getirmiştir. Bu ilkeler etrafında İslam iktisat düşüncesi içerisinde murabaha, mudaraba, müşaraka, sukuk, selem ve istisna gibi faiz dışı sistemler geliştirilmiştir. Diğer taraftan değişen ihtiyaçların karşılanabilmesi için yeni standartlar ortaya konulmuştur. Bu standartlara verilebilecek en güzel örneklerden biri ise Müslüman turistlerin İslami ölçüler çerçevesinde tatil ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için oluşturulan“Helal Turizm”konseptidir. Modern çağda finansal yönetimin uzmanlık gerektirmesi ile birlikte katılım finansı hızlı bir şekilde büyümüş, bu büyüme doğrultusunda da katılım bankacılığı ve İslami finansın diğer alanlarının önü açılmıştır. Katılım bankaları murabaha, mudaraba ve muşaraka sistemlerinin en kurumsal ve sistemli uygulandığı müesseseler haline gelmiştir. Diğer taraftan farklı ölçekteki sermayelerin bir araya gelerek meydana getirdikleri fonlar ise sukuk ve türevlerinin özelikle yatırımların finansmanı için yaygın bir şekilde kullanımını sağlamıştır. Hem katılım bankacılığı hem de sukuk uygulamaları belli bir tecrübe seviyesine ulaşmış, diğer çalışmalara alt yapı sağlayacak noktaya gelmiştir. Bu çalışmada bahsi geçen temel yöntemlere sadık kalmak şartı ile İslam iktisadının yelpazesi biraz daha genişletilerek helal turizmin bir bileşeni olarak kabul edilen termal devre mülklerin kiralanmasında kullanılmak üzere katılım finans ilkeleri etrafında yeni bir model önerisi literatüre ve girişimcilerin istifadesine sunulmuştur.Araştırmada verilerin toplanıp, problemin tüm yönleri ile tespit edilebilmesi amacıyla yarı yapılandırılmış sorular derinlemesine mülakatta açık uçlu olarak muhataplara sorulmuştur. Problemin tespit edilmesinden sonra en doğru modelin geliştirilmesi amacıyla“gayrimenkul yatırım ortaklıkları”ve“sukuk”iş modeli olarak,“katılım bankacılığı katılma havuzları”ise finansal model olarak araştırmanın altyapısını oluşturmuştur. Bulgular modelin işlevselliğini ve katılım finans ilkelerine uyumunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Economics and economic events constitute a particularly important part of human life. The religion of Islam, which is sent in a way to meet all the needs of humanity,brought principles to increase the welfare of people in the economic field. Around these principles, non-interest systems such as“Murabaha”,“Mudaraba”,“Müşaraka”,“Sukuk”,“Selem”and“İstisna”were developed within the thought of Islamic economics. On the other hand, new standards have been introduced to meet changing needs. One of the best examples of these standards is the“Halal Tourism”concept created to meet Muslim tourists' holiday needs within the framework of Islamic measures. In the modern age, with the expertise of financial management, participation finance has grown rapidly, and in line with this growth, participation banking and other fields of Islamic finance have been paved the way. Participation banks have become the institutions where“Murabaha”,“Mudaraba”and“Muşaraka”systems are applied most institutionally and systematically. On the other hand, the funds created by the gathering of capitals of different scales have provided widespread use of“Sukuk”and its derivatives, especially for financing investments. Both participation banking and“Sukuk”applications have reached a certain level of experience and the point that will provide infrastructure for other studies. In this study, on the condition of sticking to the basic methods mentioned, a new model proposal has been presented to the literature and the entrepreneurs' use for the renting of thermal timeshares, which are accepted as a component of halal tourism, by expanding the range of Islamic economics a little more. In the research, semi-structured questions were asked to the interlocutors open-ended in an in-depth interview to collect the data and identify all aspects of the problem. In order to develop the most accurate model after the problem has been identified,“real estate investment trusts”and“sukuk”have formed the infrastructure of the research as the business model, and“participation banking participation pools”as the financial model. Findings demonstrated the model's functionality and compliance with participation finance principles.