Avrupa Birliği ve Türk rekabet hukuku kapsamında tam işlevsellik unsuru
Full-functionality according to EU and Turkish competition law
- Tez No: 526293
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM CEM SANLI, YRD. DOÇ. DR. NAZMİYE PINAR ARTIRAN, YRD. DOÇ. DR. KADİR BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada tam işlevselliğin ne olduğu ve bir ortak girişimin tam işlevsel nitelikte olması için taşıması gereken unsurlar Türk ve AB hukuku mevzuatı, kararları ve öğretisi ışığında incelenmiştir. Bu kapsamda ortak girişimin bağımsızlığı, denetlenmesi, özerk yapıda olması, yeterli kaynaklara sahip olması, ana teşebbüslerinin belirli bir işlevinin ötesine geçmesi, ortak girişimin kalıcı temelde olması unsurları ile ortak girişimin ana teşebbüsleriyle alım satım ilişkisinin hangi şartlar ve düzeyde olması gerektiği, ortak girişimin başlangıç dönemine özgü olarak tabi olacağı yaklaşım, ortak girişimin faaliyet değişikliği ve tam işlevsel yapıya dönüşmesi olguları alt başlıklar ve çeşitli durumlar özelinde analiz edilmiştir. Ayrıca bu bağlamda tam işlevsellik ve ortak kontrol; ortak kontrol ve ana teşebbüslerin sorumluluk esası; ortak girişim ile ana teşebbüsler arasındaki anlaşmanın tam işlevselliğe etkisi, ortak girişimin oluşturulması kavramı ve tam işlevselliğin aranması gereken haller; ortak girişimlerde koordinasyon ve yoğunlaşma denetimlerinin birlikte değerlendirilmesi ve ortak girişimlerin ana teşebbüsleriyle kuracağı alım ve satım ilişkisine dair değerlendirme ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, description of full functionality and the components of fullfunction joint venture are examined in the light of regulations, decisions and doctrin of Turkish and EU Law In this context, subject of independence, control, autonomy, having a sufficient resource, exceeding the particular function of its own parents, operating on a lasting basis, commercial relationship between joint venture and its parents, specific approach particular for initial period, changing the activities of joint venture and the tranformation to full-function nature are analysed via subtitles and in the context of different situations. Within this framework, evaluatiations and proposals are given which related with full functionality and joint control, joint control and liabilitiy of parents, effects of agreement between parents and joint venture to full functionality, concept of creating a joint venture and situation requiring full functionality, examination coordination control together with concentration control of joint venture and commercial relationship between joint venture and its parents.