İnsanların medyaya güven düzeyi: Yalan haber üretimine tepkisi
The people in the media: The response to look news production
- Tez No: 526313
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Son yıllarda dünyada yaşanan tehlikeli durumlar, sıra dışı olaylar toplum ve medya arasında yaşanan büyük sorunları da beraberinde getirmiştir.Medya ve toplum arasında olan güven duygusu git gide azalırken, insanların medyanın yalan haber yayınladığına dair düşünceleri de artmaya başlamıştır. Gerek bireysel gerekse toplumsal bazda meydana getirdiği etkiler bakımından yalan haber günümüz dünyasında önemli konulardan birine çevrilmiştir. Özellikle yeni medyanın hayatımıza girmesi ile birlikte yalan haberkavramı medya araştırmalarına da fazlasıyla dahil edilmiştir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump'ın Ocak 2017'de kendi Twitter hesabında attığı ve 'yalancı medya' kanallarının Amerikan düşmanı olduğunu söylediği (Tweet'i ise çok geçmeden sildi) tweette yalan haber kavramını yeniden gündeme taşımıştır. Amerika medya kanallarının da Trump'a verdiği cevaplar sonucunda da bir kaç gün içinde yalan haberçok konuşulan konulardan biri haline getirmiştir. Özellikle Amerika'da bu konuyla ilgili bilimsel çalışmalar başlatılmıştır. Yalan haber ve meda ile ilgili insanlar ne düşünüyor ve insanlar medyaya ne kadar güveniyor sorusu araştırmaların temelini oluşturmuştur. Bu düşünceni temel alarak insanların medyaya nekadar güvendiği ve medyanın yalan haber yayınladığı saha araştırmasıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler Ankara'nın Altındağ, Çankaya, Keçiören, İzmir'in Bornova, Karşıyaka, Konak ve Konya'nın Karatay, Meram, Selçuklu ilçelerinde 600 kişiyle yüz yüze görüşmeye dayalı anket tekniği iletoplanmıştır. Çalışmanın sonucundakatılımcılar bir habere güvenmek için onun tarafsız olmasını önemsemiştir. Katılımcıların sosyal medya ve internetin daha fazla yalan haber yayınladığını düşündükleri ortaya çıkmıştır. Bulgulara göre geleneksel medya kurumlarının yalan haber yayınlama nedenleri patron ve muhabirin çıkar ilişkileri ve ideolojik yakınlıktır. Sonuç olarak katılımcılar kullandıkları medya kanalları ile güvendikleri medya kanalları arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the dangerous situations in the world, unusual events have brought about the big problems between the society and the media. While the sense of trust between the media and the community is decreasing, at the same time, people's thoughts about the media broadcasting false news have started to increase.In terms of both the individual and the social impacts, it has been turn into one of the important issues in today's world.Especially with the introduction of new media into our lives, the concept of false news has also been heavily involved in media researches. In particular, the president of the United States of America, Donald Trump, in January 2017 in his Twitter account said that“liar media”channels were American enemies (which Twitter, soon wiped away the message) whilst Twitter has moved“ the false news”concept back to the agenda. As a result of the answers of America's media channels to Trump, it has made it one of the most talked about topics in a few days.Especially in America, researches (scientific studies) on this subject have been started.What people think about false news and media, and the question of how much people rely on the media formed the basis of this research. Based on this idea, it has been tried to reveal how much people rely on the media and the media published false news.The data obtained from the study were collected by a face-to-face interview technique with 600 people in the districts of Ankara: Altindag, Cankaya, Kecioren; Izmir: Bornova, Karsıyaka, Konak and Konya: Karatay, Meram, Selcuklu. As a result of the study, the participants paid attention to be neutral in order to trust a story. It was found out that the participants think that social media and the internet have published more false news. According to the findings, the reasons for the publication of false news by traditional media institutions are the interest relations and ideological proximity of the boss and reporter. As a result, there are significant differences between the media channels that the participants use and the media channels they trust.