Roma ordusundaki yabancı kökenli yardımcı birlikler
Auxiliary units with foreign origin in the Roman army
- Tez No: 526312
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ DURMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Roma İmparatorluğu'nun yardımcı birlikleri olan auxiliari birlikleri, bilinenin aksine, devlet için legionerler kadar önemliydi. Roma için bu kadar önemli olan auxiliari birlikleri, tezde birçok açıdan incelenmiş ve bu birlikleri oluşturan askerler ile onların ailelerinin Roma imparatorluk kültürünü nasıl etkiledikleri araştırılmıştır. Araştırmanın daha iyi anlaşılması için önce, Roma Devleti'nin neden auxiliari birliklerini bir kurum olarak oluşturduğu, tarihsel, kültürel ve sosyolojik açıdan incelenmiştir. Birlikler resmi olarak kurulana kadar, devletin geçirdiği askeri ve tarihi değişim de analiz edilerek, bu kurumun kurulmasının arkasında yatan sebeplerin daha iyi anlaşılması amaçlanmıştır. Sonrasında ise auxiliari birlikleri her açıdan incelenmiştir. Bu bağlamda, hem antik, hem de modern araştırmacıların çalışmaları ayrıntıları ile incelenmiştir. Birçok akademisyen, auxiliari askerlerinin, askerlikleri süresince hem resmi hem de kültürel anlamda Romalıya dönüştüklerine inanmaktadır. Tezde ise, bunun doğru olmadığı savunulmaktadır. Aslında auxiliariler, Romalı bir kimliği tam anlamıyla kabul etmemişlerdir. Bunun yerine Romalılık kavramını değiştirmişlerdir. Bu durumun daha iyi anlaşılması için tezde, Romalıların yabancılar hakkındaki önyargılarının, auxiliarilerin kendi yaşantılarını şekillendirmelerinde önemli bir rol oynadığı ortaya konulmuştur. Ayrıca birçok Romalı yazarın auxiliariler hakkındaki önyargıları incelenmiştir. Auxiliari askerlerinin ise bu yargıları kendi avantajlarına nasıl çevirdikleri ve Romalılık kavramına nasıl katkı sağladıkları, onların ortaya koydukları arkeolojik kanıtlar incelenerek ayrıntılarıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The auxiliary units of the Roman Empire, contrary to the popular belief, were as important as the legionaries for the state. The auxiliari units, which are so important for the Rome, have been analized in many aspects in the thesis and investigated how has these troops and their families affected to the Roman imperial culture. For a better understanding of the study, it was first investigated historically, culturally and sociologically why the Roman Empire established the auxiliary units as an institution. Until the units are formally established, the military and historical changes that the state has undergone are also analyzed, for aiming to better understand the underlying causes behind the establishment of this institution. Subsequently, the auxiliary units were examined from every angle. In this context, the studies of both ancient and modern researchers have been examined in detail. Many academics believe that the auxiliary troops are officially and culturally converted to Roman during their military service. In the thesis, it is argued that this is not true. In fact, auxiliaries do not fully accept a Roman identity. Instead, they changed the concept of Romanness. For a better understanding of this situation, it has been shown in the thesis that the prejudices of the Romans about foreigners, play an important role in shaping auxiliaries' own experiences. In addition, many Roman writers' prejudices on auxiliaries have been examined. How has the Auxiliary units transformed these views into their own advantages and how has they contributed to the concept of Romanism explained by examining the archaeological evidences they presented.