Behçet hastalarında hedef doku ve organ tutulumuna göre nötrofil/lenfosit oranı, sedimentasyon, c-reaktif protein düzeylerinin incelenmesi
The investigation of neutrophil /lymphocyte ratio, sedimentation, C-reactive protein levels according to target organ and tissue involvement in patients with behçet's disease
- Tez No: 526338
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLGÜN ATAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Behçet hastalığı oral aft ve genital ülserlerle karakterize kutanöz, oküler, eklem, vasküler, santral sinir sistemi ve gastrointestinal tutulumun da görülebildiği multisistemik her çeşit ve boyuttaki damarı etkileyebilen vasküler inflamatuvar bir hastalıktır. Behçet hastalığında aktivasyonu gösteren spesifik bir laboratuvar testi bulunmamaktadır. Hastalığın aktivitesini değerlendirmek için laboratuvar testlerinden serum eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), C-reaktif proteini (CRP) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLR) kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, aktif ve inaktif hasta gruplarında hedef doku ve organ tutulumlarına göre NLR, ESR ve CRP düzeyleri ile ilişkisini incelemektir. Çalışmaya Behçet hastalığı tanısı ile takip edilen 18 yaş ve üzerindeki toplam 513 hasta dahil edilmiştir. 355 (% 69.2) hastanın aktif, 158 (% 30.8) hasta ise inaktif dönemde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Behçet's disease is a multisystemic and inflammatory disease which is characterized by oral, genital ulcers, vasculitis involving vessels of all sizes and cutaneous, ocular, vascular, articular, neurological and gastrointestinal involvement. There is currently no specific laboratory test which reflects activation status of Behçet's disease. Inflammation markers such as serum erythrocyte sedimentation rate (ESR), C- reactive protein (CRP) and neutrophil/leukocyte ratio (NLR) are being used to evaluate disease activity. The aim of our study is to retrospectively investigate NLR, ESR and CRP levels in patients with active/inactive clinical disease status in relation with target tissue and organ involvement. Totally 513 patients diagnosed with Behçet's disease who are 18 years or older, are included in the study. 355 patients (% 69.2) have active disease, 158 patients (% 30.8) have inactive disease.