KOAH hastalarının egzersiz kapasitelerinin belirlenmesinde 4 metre yürüme hızı testi ile kardiyopulmoner egzersiz testinin korelasyonunun araştırılması
Relationship between four meter gait speed test and cardiopulmonary exercise test in copd patients
  1. Tez No: 526339
  2. Yazar: OĞUZ KARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UĞUR DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), genellikle zararlı partikül veya gazlara ciddi maruziyetin neden olduğu havayolu ve/veya alveolar anormalliklere bağlı kalıcı hava kısıtlanması ve solunumsal semptomlarla karakterize, yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Hava yolu obstrüksiyonu ve parankim harabiyetine bağlı olarak ortaya çıkan hava hapsi nedeniyle gelişen efor dispnesi ve egzersiz kısıtlanması KOAH'ın en sık görülen semptomlarından biridir. Egzersiz kısıtlanmasının tanı ve takibinde en sık kullanılan testler 6 dakika yürüme testi (6DYT) ve kardiyopulmoner egzersiz testidir (KPET). 4 metre yürüme hızı testi (4MYT) daha çok geriatrik populasyondaki hastaların egzersiz kapasitelerinin takibi için kullanılan bir testtir. Çalışmanın amacı (4MYT), 6DYT ve KPET arasındaki korelasyonun araştırılmasıdır. Göğüs hastalıkları polikliniğine gelen KOAH'lı toplam 23 hastaya KPET uygulandı. Hastalara KPET uygulanan günden bir gün sonra günün aynı saatinde 6DYT ve 4MYT 'i uygulandı. Hastalara ayrıca spirometri ve el kavrama gücü ölçümü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Thesis in Respiratory Disease, Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a common, preventable and treatable disease that is characterized by persistent respiratory symptoms and airflow limitation that is due to airway and/or alveolar abnormalities usually caused by significant exposure to noxious particles and gases. Exertional dyspnea and exercise intolerance due airway obstruction and air trapping caused by parenchymal destruction are the major symptoms of COPD. 6 minute walking test (6MWT) and cardiopulmonary exercise tests (CPET) are the main tests which used in the diagnosis and follow-up of exercise intolerance in COPD. 4 meter gait speed test is usually used to follow the exercise capacity of geriatric population. Aim of the study is to investigate the correlations between 4MWT, 6MWT and CPET. CPET was performed to totally 23 COPD patients who admitted to the outpatient clinic of the Respiratory Medicine Department. After 24 hours and at the same period of day, patients carried out 6MWT and 4MWT. Spirometry and hand-grip tests were also performed.