Kepler uydusunun veritabanında yer alan bazı algol türü çift sistemlerin fotometrik analizi
Photometric analysis of some algol type binaries in the database of kepler satellite
  1. Tez No: 526394
  2. Yazar: NESLİHAN KÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANER ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, Kepler uydusu veritabanından seçilen Algol türü çift yıldızlar KIC5598639 KIC9899416 ve KIC5513861 sistemlerinin uzay tabanlı Kepler verileri ile yer tabanlı fotometrik gözlemleri ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi'nde B, V, R ve I filtreleriyle elde edilen fotometrik verileri analiz edilmiştir. Işık eğrilerinin analizlerinde Wilson-Devinney programı kullanılmıştır. Fotometrik çözümleri yapılmış ve sistemlerin fiziksel ve geometrik parametreleri hesaplanmıştır. KIC5598639 sistemi için yapılan analiz sonuçlarına göre sistemin ayrık bir Algol sistem olduğu gösterilmiştir. Üçüncü bir cisim sistemin toplam ışığına %69'luk bir katkı yaptığı hesaplanmıştır. Ek olarak, sistemin kütle oranı Kepler verilerinden yararlanarak q taramasıyla elde edilmiştir. İkinci sistem olan KIC9899416'nın, ışık eğrisi analizi ve Roche geometrisi sonuçlarına göre değmeye yakın bir Algol türü çift sistem olduğu belirlenmiştir. KIC5513861 sistemin ışık eğrisi analizi gerçekleştirilmiştir. Sistemin ayrık Algol türü olduğu ortaya çıkmış ve sistemin temel parametreleri hesaplanmıştır. Bu çalışmanın özünü oluşturan sistemlerin, hem uzay hem de yer tabanlı gözlem analizleri uyumlu sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, photometric data of Algol type systems KIC5598639, KIC9899416 and KIC5513861 selected Kepler Satellite database are analysed in terms of both Kepler and ground-based data, which are observed with B, V, R and I filters at Ulupınar Observatory of Çanakkale Onsekiz Mart University. Wilson-Devinney code is used for the light curve analysis. Photometric analysis are performed, physical and geometrical parameters of the systems are calculated. According to the results of the analysis for KIC5598639, it is found out that the system is a detached Algol system. It is calculated that third light contributes to total light of the system as 69 percent. Moreover, the mass ratio of the system is obtained with q search performed with Kepler data. It is pointed out with Kepler data, light curve analysis and Roche geometry of the second system, KIC9899416, is a near contact Algol binary system. Light curve analysis of KIC5513861 is carried out with Kepler data. It is detected that the system is a detached Algol type, and ground and space-based parameters of the system are calculated.The results have been found to be compatible with both space and ground-based observational analysis.