Adenomatöz ve serrated kolon adenomlarının histopatolojik ve moleküler özellikleri, birbirleri ile benzeyen ve örtüşen yönleri, isimlendirme zorlukları
Histopathological and molecular characteristics of adenomatous and serrated colon adenomas, their similar and overlapping aspects and naming challenges
- Tez No: 526450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVRA DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Çalışmamızda kolon ve rektum yerleşimli konvansiyonel (tubuler ve tubulovillöz) adenomlar ile SSA/P ve TSA'lara ait tanıda yardımcı olabilecek klinik, histomorfolojik ve moleküler özellikleri inceleyerek, hangilerinin lezyona spesifik, hangilerinin lezyonlar için ortak özellik olduğunu saptamayı amaçladık. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2011-2017 yılları arasında raporlanmış 71 adet konvansiyonel adenom (35 adet TA, 36 adet TVA), 35 adet SSA/P ve 35 adet TSA tanılı vaka olmak üzere toplam 141 olguya ait H&E boyalı prepratlar retrospektif olarak değerlendirildi. Arşivde blok ve lamı bulunamayan ve moleküler çalışma için yeterli dokusu bulunmayan vakalar çalışma dışı bırakıldı. Olgulara ait yaş, cinsiyet, lokalizasyon, saplı ya da sesil olma durumu yanısıra lezyonda bulunan tubuler yapı, filiform yapı, villöz yapı, serrasyon, ektopik kript, eozinofilik sitoplazma, selender nüve, kript tabanlarında genişleme, tabanda ve yüzeyde müsinöz hipersekresyon varlığı, adenomatöz displazi, serrated displazi ve displazi derecesini hem mevcut kriterin herbir lezyon için olup olmadığını, var/yok şeklinde, ikili sistemde hem de lezyonun toplam alanına oranlayarak( 0:
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we aimed to investigate the clinical, histomorphological and molecular properties of conventional adenomas (tubal and tubulovillous adenomas) andSSA/P and TSAs located in the colon and rectum, and which were helpful in the diagnosis. Materials and Methods: Total of 141 patients (71 conventional adenomas, 35 SSA/P and 35 TSA) with H&E stained preprats were examined retrospectively which were reported in our clinic in 2011-2017. Cases with no block and slide were found in the archive and there was not enough tissue for the molecular study were excluded from the study. Age, sex, localization, status of sessil or not andtubular, filliform and villous structure of the lesion, serration, ectopic crypt, eosinophilic cytoplasm, selender nucleous, dilatation of crypt base, presence of mucinous hypersecretion on the base and surface, adenomatous dysplasia, serrated dysplasia and the degree of dysplasia of the lesion were examined. The current criterions are for each lesion were examined first in the binary system (available / unavailable) and were examined in quartet system (0: