Gökçeada kıyılarında bulunan bazı Sparidae türlerinin erken yaşam evrelerindeki populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determining the population parameters of early life stages of some Sparidae species in Gökçeada shallow waters
- Tez No: 526449
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İŞMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında balıkların erken yaşam evrelerindeki değişimlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla tüm larvaların bolluk, çeşitlilik ve zamansal değişimi, referans türlerin (Pagellus bogaraveo ve Diplodus annularis) günlük büyüme ve ölüm parametreleri ile mide içeriği çalışılmıştır. Araştırma materyali Mayıs 2015–Mart 2016 tarihleri arasında Gökçeada kıyı sularından (0-20 m) WP-2 tip plankton kepçesi yardımıyla horizontal plankton örneklemesi gerçekleştirilerek temin edilmiştir. Çalışma bölgesinde, 31 familya ve 55 türe ait toplam 2281 adet balık larvası örneklenmiştir. Sardina pilchardus toplam 8036.1 n/1000 m3 (%55.1) bollukla en baskın tür olduğu görülmüştür. D.annularis türünün pelajik larval süresi, ortalama günlük büyüme oranı ve ölüm oranı sırasıyla 24 gün, 0,242 mm gün-1 ve 0,1444–0,3866 aralığında, P.bogaraveo için 31 gün, 0,164 mm gün-1 ve 0,164–0,242 aralığında belirlenmiştir. D.annularis ve P.bogaraveo larvaları yoğun olarak copepodun farklı evreleri ile beslenmektedir. D.annularis'in midelerindeki besin bileşen çeşidi ve sayısının P.bogaraveo'ya göre daha fazla olduğu görülmüştür. Ülkemizde larval aşamada büyüme özelliklerini inceleyen ilk ve başlangıç niteliğindeki bu çalışmanın sonuçlarının bundan sonra gerçekleşecek çalışmalara referans olabileceği, balıkçılık yönetimi açısından stokların korunması konusunda fayda sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the changes in the early life stages of fish. For this purpose, abundance, diversity and temporal changes of all the larvae, daily growth and mortality parameters and stomach contents of the reference species (Pagellus bogaraveo and Diplodus annularis) were studied. The research material was obtained by performing horizontal plankton sampling with WP-2 type plankton net from the coastal waters of the Gökçeada Island (0-20 m) between on May 2015 and March 2016. In study area, a total of 2281 fish larvae belonging to 31 families and 55 species were sampled. Sardina pilchardus were the most dominant larvae species with a total abundance of 8036.1 n/1000 m3 (55.1%). Pelagic larval duration, mean daily growth rate and daily mortality rate of D.annularis were determined as 24 days, 0,242 mm day-1 and between 0,1444–0,3866, whereas for P.bogaraveo 31 days, 0,164 mm day-1 and between 0,164–0,242, respectively. Larvae of D.annularis and P.bogaraveo were mostly fed with different copepod stages. D.annularis larvae had more item number and richness when compared to P.bogaraveo. It is thought that the results of this first and initial study, which examine the growth characteristics in the larval stage in our country, may be useful for the protection of stocks in terms of fisheries management and may be a good reference to future studies.