Unikompartmantal diz artroplastisi uygulanan hastalarda çimento kullanımının klinik sonuçlara etkisi
The effect of cement use on clinical results in patients with unicompartmantal knee artroplasty
- Tez No: 526451
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amacımız kliniğimizde anteromedial osteoartrit nedeniyle uygulanan Oxford faz 3 medial UDP yapılan hastaların erken ve orta dönem sonuçlarını klinik ve radyolojik açıdan değerlendirip, çimento kullanımının sonuçlar üzerinde etkisini araştırmaktır. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Ocak 2015-Ağustos 2017 tarihleri arasında unikompartmantal diz protezi ile cerrahi tedavi uygulanan ve en az 6 aylık takipleri tamamlanmış 78 hastanın 85 dizi değerlendirildi. UDP yapılması planlanan tüm hastalara ayrıntılı ortopedik muayene ve radyolojik tetkikler yapıldı. Hasta seçiminde; ÖÇB, AÇB, İYB ve DYB'nin sağlam olmasına dikkat edildi. Hastaların ortalama yaşı 58,3 (47-74) idi.Ortalama takip süresi 18,3 ay (6-36)olarak belirlenirken, tüm hastalara medial UKA uygulandı. Lateral kompartmana UKA uygulanmadı.7 dizde (%8,2) postoperatif dönemde komplikasyon gelişti. Hastaların hiçbirinde klinik olarak derin ven trombozuna rastlanmadı. Oxford Diz Skoru'na göre yapılan değerlendirmede diz skoru ameliyat öncesi dönemde ortalama 9,8 (dağılım 5-27) iken, ameliyat sonrası dönemde 40,83 (dağılım 12-48) olarak bulundu. Çimentosuz protez uygulanan grupta ameliyat sonrası OKS 41.1 (12-48) iken çimentolu protez uygulanan grupta OKS 40.6 (20-48) olduğu görüldü ve aralarında anlamlı bir fark saptanmadı. (p=.236) Unikompartmantal diz protezi medial kompartman gonartrozunda düşük morbidite,minimal kemik ve yumuşak doku rezeksiyonu, yüksek hasta memnuniyeti ve en azındanmevcut hareket açıklığını koruyabilmesi gibi önemli avantajlara sahiptir. Fakat cerrahiteknik hassasiyetleri nedeniyle, öğrenme eğrisi döneminde insert dislokasyonu gibikomplikasyonlarla göreceli olarak sık karşılaşılabilmektedir. Tecrübe arttıkça bu tipkomplikasyonlar da minimuma inmekte ve daha iyi klinik sonuçlar elde edilmektedir. Geliştirilen implantasyon teknikleriyle çimentolu protezlerin sorunu gibi görünen aseptik gevşemeden kaçınılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the early and mid-term results of the patients who underwent Oxford phase 3 medial UKA for anteromedial osteoarthritis in our clinic. Between January 2015 and August 2017, 85 series of 78 patients who underwent surgical treatment with unicompartmental knee arthroplasty and who were followed up for at least 6 months were evaluated. Detailed orthopedic examination and radiological examinations were performed to all patients who were planned to undergo UKA. In patient selection; The ACL, PCL, MCL and LCL were considered to be intact. The mean age of the patients was 58.3 (47-74) years. The mean follow-up period was 18.3 months (range 6-36), and all patients underwent medial UKA. UKA was not applied to the lateral compartment. Postoperative complications were seen in 7 knees (8.2%). None of the patients had clinically deep vein thrombosis. According to the Oxford Knee Score, the knee score was 9.8 (range 5-27) in the preoperative period and 40.83 (range 12-48) in the postoperative period. In the cementless prosthesis group, OKS 41.1 (12-48) was found to be OKS 40.6 (20-48) in the cemented prosthesis group and no significant difference was found between them. (P = .236) Unicompartmental knee prosthesis has important advantages in medial compartment gonarthrosis such as low morbidity, minimal bone and soft tissue resection, high patient satisfaction and at least maintaining current range of motion. However, due to the sensitivity of the surgical technique, the complications such as insert dislocation may be encountered frequently in the learning curve period. As experience increases, such complications are minimized, and better clinical results are obtained. Aseptic loosening can be avoided with the improved implantation techniques developed, which seem to be the problem of cemented prostheses.