Sage ile diferensiyel geometri ve lineer cebir öğretimi
Differential geometry and linear algebra teaching with sage
- Tez No: 526475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde bazı literatür bilgilerine yer verilmiştir. İkinci bölüm lineer cebir ve diferensiyel geometri ile ilgili temel tanım ve teoremlerin sunulduğu bölümdür. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla lineer cebir ve diferensiyel geometri derslerinde karşımıza çıkabilecek bazı örneklerin Sage programı yardımı ile çözümleri sunulmuştur. Beşinci ve son bölüm ise sonuç ve öneriler bölümüdür, yapılan çalışma özetlenmiş ve çalışma hakkındaki fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists five chapters. The first chapter devoted to some literature knowledge. In the second chapter some fundamental definitions and theorems are given for linear algebra and differential geometry. In the third and fourth chapters, solutions of some linear algebra and differential geometry examples via Sage are given respectively. In the fifth and the final chapter some suggestions and conclusions are given.