Synthesis and characterization of high temperature resistant bismaleimide based resins and their composites
Yüksek sıcaklık dayanımlı bismaleimid esaslı reçinelerin ve kompozitlerinin sentez ve karakterizasyonu
- Tez No: 268826
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KÜÇÜKYAVUZ, PROF. DR. TEOMAN TİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Isıl ve mekanik özelliklerinden dolayı bismaleimid reçineleri, kompozit malzemelerin matris elemanları olarak havacılık uygulamalarında önemlilerdir. En çok kullanılan bismaleimid olan 4,4'-bismaleimidodifenilmetan (BMI), maleik anhidrit ve 4,4'-diaminodifenilmetandan başlayarak sentezlenmiştir. N,N'-diallilaminodifenil metan (ADM), N,N'-diallilaminodifenil sülfon (ADS) ve N,N'-diallil p-fenil diamin (PDA), birincil aromatik aminlerin allillenmesi ile sentezlenmiştir. BMI/diallil bileşikleriyle 1:1, 1.5:1 ve 2:1 mol oranlarına sahip 9 farklı prepolimer hazırlanmış ve kür edilmiştir. BMI oranındaki artışın reçinelerin ısıl özelliklerine olan etkisi Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) ve Isıl Gravimetrik Analiz Cihazı (TGA) ile incelenmiştir.DSC sonuçları, reçinelerdeki BMI oran artışına bağlı olarak kür sıcaklığının arttığını göstermiştir. Isıl gravimetrik analiz, eklenen BMI monomerinin, reçinelerin ısıl dayanıklılığını arttırdığını ortaya çıkarmıştır. BMI/ADS ve BMI/PDA reçinelerine kıyasla, BMI/ADM reçine sistemi, daha iyi ısıl dayanıklılık göstermiştir.1:1 ve 1.5:1 BMI/ADM mol oranına sahip reçinelerin proses edilme özellikleri viskozite ölçümleri ile incelenmiştir ve bu reçinelerin Reçine Transfer Kalıplama (RTM) ile kompozit malzeme üretimine uygun olduğu tespit edilmiştir. İki farklı BMI oranıyla hazırlanan BMI/ADM reçineleri matris eleman olarak kullanılarak, RTM tekniği ile kompozit malzeme üretimi gerçekleştirilmiştir. Farklı matris kompozisyonun, kompozitlerin ısıl ve mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir.Bu tez çalışmasının kapsamı, Tübitak-SAGE'de yürütülmekte olan bazı projelerin ihtiyaçlarından ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Bismaleimide resins are important in aerospace applications as matrix component of composite materials due to their high thermal and mechanical properties. 4,4?-bismaleimidodiphenylmethane (BMI) which is the most widely used bismaleimide, was synthesized starting from maleic anhydride and 4,4?-diaminodiphenylmethane (MDA). N,N?-diallylaminodiphenyl methane (ADM), N,N?-diallylaminodiphenyl sulfone (ADS) and N,N?-diallyl p-phenyl diamine (PDA) were synthesized by allylating primary aromatic diamines. Nine different prepolymers with 1:1, 1.5:1 and 2:1 molar ratios of BMI/diallyl compound were prepared and cured. The effect of increase in BMI ratio on thermal properties of the resin systems were investigated via Differential Scanning Calorimetry (DSC) and Thermal Gravimetric Analyzer (TGA).DSC results showed that the curing temperature of the resins increased due to the increase in BMI ratio in the resins. Thermal gravimetric analysis showed that incorporation of BMI monomer improved the thermal stability of the resins.BMI/ADM resin system showed better thermal stability compared to BMI/ADS and BMI/PDA resins. Processing characteristics of resins having 1:1 and 1.5:1 mole ratio of BMI/ADM were investigated by viscosity measurements and these resins were found to be suitable for composite production with Resin Transfer Molding (RTM). Composites were manufactured by RTM technique using two different mole ratios of BMI/ADM resins as matrix component. The effect of different matrix composition on thermal and mechanical properties of the composites were investigated.The concept of this thesis work was arised from the requirements of some projects carried out in Tübitak-SAGE.