Sıçanlarda cisplatin ile oluşturulan nörotoksisiteye karşı ferulik asit' in etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of ferulic acid against neurotoxicity induced by cisplatin in rats
  1. Tez No: 526474
  2. Yazar: TUĞBA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZİLE NUR EKİNCİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması, deneysel olarak oluşturulan Cisplatin kaynaklı akut beyin dokusu hasarının hafifletilmesinde çok sayıda biyolojik etkinliğe sahip olan Ferulik asit' in olası yararlı etkilerini ortaya koymak amacıyla planlandı. Çalışmamızda otuz adet erkek rat kullanıldı. Deneklerimiz her grupta 6 rat olacak şekilde randomize olarak 5 gruba ayrılarak gruplar Kontrol, Cisplatin, Etanol, Ferulik asit ve Ferulik asit+Cisplatin şeklinde oluşturuldu. Kontrol grubu ratlara herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. Cisplatin grubu ratlara intraperitoneal olarak tek doz 10 mg/kg cisplatin uygulanarak 24 saatlik model ile Cisplatin indüksiyonu sağlandı. Ferulik asit grubunda ise 5 gün boyunca 100 mg/kg Ferulik asit intraperitoneal olarak uygulandı. Ferulik asit+Cisplatin grubu ratlara Ferulik asit ve Cisplatin ilaç uygulamaları kombine olarak uygulandı. Deneyin son gününde tüm denekler yüksek doz anestezi ile sakrifiye edilerek hızlıca beyin dokuları alındı. Doku örneklerinde süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi ile glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA) seviyeleri değerlendirildi. Elde ettiğimiz biyokimyasal sonuçlara göre, beyin dokusu örneklerinde MDA seviyeleri Cisplatin grubunda artış gösterirken, bu seviyelerin Ferulik asit+Cisplatin tedavi grubunda azaldığı tespit edildi. Dahası SOD aktivitesinin, yalnızca cisplatin uygulanarak beyin dokusu hasarı oluşturulan grupta belirgin olarak azaldığı; buna karşın Ferulik asit+Cisplatin birlikte uygulanan tedavi grubunda ise arttığı değerlendirildi. Ayrıca, Kontrol grubu ve sadece Ferulik asit uygulanan grup ile karşılaştırıldığında Cisplatin uygulamasının, sıçan beyin dokusunda GSH düzeyini düşürdüğü gözlendi. Biyokimyasal sonuçlarımız değerlendirildiğinde, cisplatin kaynaklı oksidatif beyin dokusu hasarında Ferulik asit' in koruyucu bir ajan olabileceğini ifade edebiliriz.
Özet (Çeviri)
This thesis study was designed to demonstrate the possible beneficial effects of Ferulic acid, which has a large number of biological activities in alleviating experimentally generated Cisplatin-derived acute brain tissue damage. Thirty male rats were used in our study. Experiments were randomly divided into 5 groups as 6 rats in each group and groups formed as Control, Cisplatin, Ethanol, Ferulic acid and Ferulic acid+Cisplatin groups. Any drug administration was made in the Control group. A single dose of 10 mg / kg cisplatin was given as intraperitoneal and 24-hour cisplatin -induction was provided. In the Ferulic acid group, 100 mg / kg Ferulic acid was administered intraperitoneally for 5 days. Ferulic acid and Cisplatin drug applications were done as combination in Ferulic acid+Cisplatin group. On the last day of experiment, all experiments were sacrificed by high dose anesthesia and brain tissues taken rapidly. Superoxide dismutase (SOD) activity and glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels were evaluated in all tissue samples. According to our biochemical results, in brain tissue samples, MDA levels increased in the Cisplatin group, but these levels decreased in the Ferulic acid+Cisplatin treatment group. Furthermore, SOD activity was significantly reduced in the Cisplatin group; whereas in the Ferulic acid+Cisplatin treatment group it was evaluated to be increased. Also, when the Control and Ferulic acid groups compared with Cisplatin group, we were observed that GSH levels reduced in rat brain tissue. When our biochemical results are evaluated, we can express that Ferulic acid may be a protective agent against oxidative brain tissue damage caused by cisplatin.