Biyokimya ve hormon testlerinin analitik performansının üçüncü parti kontrol kullanılarak değerlendirilmesi
The analytical performance evaluati̇on of biochemistry and immunassay tests using the third party controls
- Tez No: 526525
- Danışmanlar: UZMAN NİLHAN NURLU AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Klinik laboratuvarların başlıca hedefi doğru, kesin, güvenilir test sonuçları üretmektir. Bu hedefe ulaşmak ve analitik performansı objektif olarak değerlendirebilmek için tüm analitik süreç izlenmeli ve buna uygun analitik performans kriterleri ve kalite kontrol stratejileri belirlenmelidir. Çalışmamızda laboratuvarımızda kullanılan klinik kimya ve immun ölçüm cihazlarında çalışılan test sonuçlarının doğruluğunu, kesinliğini ve güvenilirliğini saptamak sürdürmek ve iyileştirmek amacıyla bir kalite planlama aracı olan Unity Real Time® yazılım programını kullandık. Beckman Coulter® AU 5800 Biyokimya ve DXI 800 Hormon analizörlerinde çalışılan tüm testler için performans kriterlerine göre seçilen izin verilebilir toplam hata (TEa) değerleri önceden belirlenmiştir. Hergün iç kalite kontrol (İKK) verileri programa girilerek günlük ve aylık % bias ve değişkenlik katsayısı (% CV) değerleri elde edilmiştir. Aylık sonuçlar ile OPSpecs grafiklerinde operasyon noktaları belirlenerek en uygun Pfr değerine göre kalite prosedürüne ulaşılmıştır. Analitik performansı değerlendirmek için sigma değerleri hesaplanarak sigma skalaları oluşturulmuştur. Sonuç olarak bu çalışma; biasın hızlı, objektif değerlendirilmesi ve gerekiyorsa düzeltici aktivitenin hemen yapılmasını sağlamıştır. Buna ek olarak analitik performansımız hakkında kantitatif veriler elde etmek ve bu verileri öncekilerle karşılaştırabilmek için sigma metrik metodolojisinden faydalandık. Bu çalışma bizi bir kez daha kalite güvencesi farkındalığı konusunda motive etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Producing accurate, precise and reliable test results is the main goal of the clinical laboratories. To achieve this goal and objectively evaluate the analytical performance the whole analytical process should be monitorized and own analytical performance criteria and quality control strategies are established. In order to determine, sustain and improve accuracy, precision and reliability of the test results on chemistry and immunassay analyzers used in our laboratory we used a quality planning tool, Unity Real Time® software program. In our study we initially established the total allowable error (TEa) values which were selected according to the performance criteria for all the tests operated by Beckman Coulter® AU 5800 Chemistry and DXI 800 Immunassay analyzers. We daily entered Internal Quality Control (IQC) data to the software to get daily and monthly bias and coefficient of variations ( % CV). By using the monthly results the operating points on OPSpecs Chart were determined and the quality procedure according to the most convenient Pfr value was established. We also calculated sigma values and created sigma scales to evaluate analytical performance. Our study provided us rapidly evaluate the bias and perform corrective action immediately if needed. In addition by using sigma metrics to obtain quantitative data and compare these with the previous state we gained efficient information to improve our analytical performance. This study has once more motivated us for the awareness of quality assurance.