Orthogonal frequency division multiplexing with signal space diversity
Dikgen frekans bölmeli çoklayıcı ile işaret uzayı çeşitlemesi
  1. Tez No: 526568
  2. Yazar: MURAT CAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnsanlar ses, görüntü ve veri transferi için daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duymaktadır. Dikgen Frekans bölmeli çoklama paralel veri transferini sağlayarak veri gönderim hızını artırmakta, gard bant kullanmamak ve üst üste çakışan kanallar aracılığıyla spektral verim sağlamakta ve frekans seçici kanallara karşı gösterdiği başarım sayesinde artan ihtiyaçları giderme konusunda iyi bir alternatif olmaktadır. İki verici antenli Alamouti uzay zaman blok kodlama (space time block code, STBC) yapısı verici sistemin kanal durum bilgisine (channel state information, CSI) sahip olmadan iki sıralı çeşitliliğe sahip olmasını sağlamaktadır. Alamouti STBC yapsı iki zaman anında iki veri gönderek veri hızının aynı kalmasını sağlamaktadır. İşaret uzayı çeşitlemesi (signal space diversity, SSD) fazladan bir enerji ve bant genişliği kullanmadan başarım iyileşmesine neden olmaktadır. Günümüzde SSD fiziksel katmanda güvenlik amacıylada kullanılması konusunda çalışılmaktadır. Bu çalışmada OFDM, Alamouti STBC ve SSD birleştirilmiştir. Frekans seçici sönümlemeli kanal OFDM kullanarak düz sönümlemeli kanal haline getirilmiştir. Bu üç konseptin birleştirilmesi sonucu teorik ve benzetim sonuçları doğrulanmış ve verilmiştir
Özet (Çeviri)
People need more bandwidth to transmit voice, image and data. Orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) is an alternative method of increasing data rate by providing parallel data transmission, no guard band and overlapping channels that provide spectral efficiency and has a good performance to combat frequency selective fading channels. Alamouti space time block coding (STBC) is the best alternative to provide diversity order of two for the two transmit antennas scenario without no channel state information at transmitter. Alamouti STBC does not have penalty in data rate, at two time instants two symbols sent by applying Alamouti encoding scheme. Signal space diversity (SSD) is an efficient technique that does not need extra bandwidth and energy and it can show performance improvement in the system. Using this technique for the physical layer security is being worked on nowadays. By using this technique at physical layer privacy of the communication system can be provided. In this study we incorporate three concepts which are OFDM, Alamouti STBC and SSD. Assumed that channel is frequency selective, by applying OFDM frequency selective fading channel is converted into flat fading channel. Theoretical and simulation results are provided for this incorporation.