Sıfır değerlikli nano demir sentezi ve sıfır değerlikli nano demirin bitkilerde demir gübresi olarak kullanımının araştırılması
Zero-valent nano iron synthesis and the investigation of the use of zero-valent nano iron as iron fertilizer in plants
- Tez No: 526567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Ziraat, Mechanical Engineering, Engineering Sciences, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, sıfır değerlikli nano demir, FeCI3 ve NaBH4 kullanılarak kimyasal çöktürme metodu ile üretilmiştir. Üretilen sıfır değerlikli nano demir partiküllerin XRD ve SEM incelemeleri ile boyut analizleri yapılmıştır. Ayrıca sentezlenen sıfır değerlikli nano demir, bitkilerde oluşan demir eksikliğinin önüne geçmesi amacıyla soya fasulyesine demir gübresi olarak uygulanmıştır. Üç farklı dozda (0 mg kg-1 – 15 mg kg-1 – 30 mg kg-1) sıfır değerlikli nano demir, FeEDDHA ve FeSO4.7H2O demir gübreleri soya fasulyesine kontrollü şartlar altında uygulanmıştır. Sonuçlar karşılaştırıldığında sıfır değerlikli nano demirin, diğer demir gübrelerine oranla daha etkili olduğu görülmüş olup, 15 mg kg-1 sıfır değerlikli nano demir dozunun soya fasulyesi için en uygun doz olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, zero-valent nano iron was produced by chemical precipitation method using FeCl3 and NaBH4. Dimensional anylisis of the produced zero-valent nano iron particles were carried out with XRD and SEM research. On the other hand, the synthesized zero-valent nano iron particles were applied to the soybean as iron fertilizer against the iron deficiency in plants. Zero-valent nano iron, FeEDDHA and FeSO4.7H2O fertilizers were applied under controlled conditions to soybean at three different doses (0 mg kg-1 – 15 mg kg-1 – 30 mg kg-1). When the results were compared, it was found that the zero-valent nano iron was more effective than the other iron fertilizers, and the 15 mg kg-1 zero-valent nano iron dose was found as the most suitable dose for soybean.