Signal space diversity and convolutional neural network based equalizer for improving the reliability performance of orthogonal frequency-division multiplexing with sub-carrier power modulation
Alt taşıyıcı güç modülasyonu ile ortogonal frekans bölmesi çoklu işlemin güvenilirlik performansını iyileştirmek için sinyal uzay çeşitliliği ve evrimisel sinir ağı tabanlı ekolayzer
  1. Tez No: 710111
  2. Yazar: MOHAMMED HIJAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JEHAD MAHMOUD AMIN HAMAMREH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Daha yüksek veri hızlarına olan talep katlanarak arttıkça, daha yüksek spektral verimlilik sunması muhtemel çağdaş teknikleri keşfetmeye doğru bir kayma var. Alt taşıyıcı güç modülasyonu (OFDM-SPM) ile ortogonal frekans bölmeli çoğullama olarak adlandırılan yeni bir modülasyon tekniği yakın zamanda tanıtılmıştır. Hala büyük ölçüde keşfedilmemiş olan ve alt taşıyıcı başına daha fazla bit iletmeyi amaçlayan özgün bir tekniktir. Alt taşıyıcıların gücüyle taşınan ek veri akışının, veri akışına kıyasla daha yüksek bir bit hata oranı (BER) performansına sahip olduğu bulunmuştur. geleneksel modülasyon şemaları ile iletilir. Bu eksikliğin üstesinden gelmek için, bu çalışmada, genel BER performansının iyileştirilmesine yardımcı olmak için OFDM-SPM ile entegre edilecek sinyal alanı çeşitliliği (SSD) önerilmektedir. Ayrıca OFDM-SPM-SSD'nin performans sonuçları, maksimal oran birleştirmeli (MRC) OFDM-SPM'nin sonuçları ile karşılaştırılmıştır ve elde edilen sonuçlar, OFDM-SPM-SSD'nin üstün performans sunduğunu göstermektedir. OFDM-SPM'nin güvenilirlik performansını daha da iyileştirmek için, OFDM-SPM için CNN tabanlı bir ekolayzır kullanımını daha fazla önereceğim.
Özet (Çeviri)
As the demand for higher data rates increases exponentially, there is a shift towards exploring contemporary techniques that are likely to offer higher spectral efficiency. A new modulation technique termed as orthogonal frequency division multiplexing with sub-carrier power modulation (OFDM-SPM) has recently been introduced. It is an original technique that is still largely underexplored and aims at transmitting more bits per sub-carrier ., it was found that the additional data stream conveyed by subcarriers' power has a higher bit error rate (BER) performance compared to the data stream conveyed by conventional modulation schemes. To overcome this shortfall, signal space diversity (SSD) is proposed in this work to be integrated with OFDM-SPM to help improve the overall BER performance. Furthermore, the performance results of OFDM-SPM-SSD are compared with those of OFDM-SPM with maximal ratio combining (MRC), and the obtained results show that OFDM-SPM-SSD offers superior performance. To improve the reliability performance of OFDM-SPM furthermore, more I will propose the use of a CNN-based equalizer for OFDM-SPM.