Aktif maddesi yüksek yoğunluklu gadolinyum tantalum tetra oksit sintilatörü olan kalorimetrelerin geant4 programı ile benzetimi
Geant4 simulation of calorimeters whose active material is high density gadolinium tantalum tetra oxi̇de
- Tez No: 526572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Sintilatörler yüksek enerji ve parçacık fiziği deneylerinde kalorimetrelerin aktif malzemesi olarak kullanılırlar. Bu malzemelerin optik ve fiziksel özellikleri kalorimetrelerin ve dolayısıyla deneyin performansını oldukça etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, iyi optik ve sintilasyon özellikleri gösteren GdTaO 4 kristali çarpışma deneylerinde kullanılmak üzere incelenmiştir. Bu rapor, aktif malzemesi GdTaO 4 olan homojen bir kalorimetrenin elektromanyetik performansına ait Geant4 benzetim programı ile elde edilmiş sonuçlarını sunmaktadır. Çeşitli geometrilerde kalorimetre benzetim programında inşa edilmiş olup gelen gama ışını enerjilerine bağlı olarak enerji çözünürlük değerleri farklı sintilatör-fotodedektör bileşimleri için elde edilmiştir. Sonuçlar, yakın geometrilere sahip farklı malzemeler ile yapılan çalışmalar ile karşılaştırılmış olup enerji çözünürlüğü değerlerinde önemli gelişmelerin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sintillators are used as active materials of calorimeters in high energy and particle physics experiments. The optical and physical properties of such materials could affect performances of calorimeters and hence of experiments quiet a lot. In this study, GdTaO 4 crystal, which shows good optical and scintillating properties, was examined to be used in collider experiments. This report presents the results which were obtained with Geant4 simulation program and belong to the electromagnetic performances of a homogeneous calorimeter whose active material is GdTaO 4 . Calorimeters were reconstructed in the simulation program in different geometries and energy resolution values for various scintillator-photodetector combinations were obtained as a function of incident beam energies. The results were compared with those of carried out with different materials which have compatible sizes and the results showed significant improvements in energy resolutions.