Kafeik asitin balık patojenleri üzerine antibakteriyel etkisinin belirlenmesi
Determination of the antibacterial impact of caffeic acid on fish pathogens
- Tez No: 526571
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dünya su ürünleri sektöründe balık hastalıklarında hızlı bir artış görülmektedir. Yem katkı maddeleri, stok yoğunluğu gibi birçok farklı etmenin balık hastalıklarındaki artışı hızlandırdığı da bilinmektedir. Bu durumun devamlılık arz etmesi sonucunda da salgın hastalıklar görülmektedir. Hastalıkların tedavisi için uzun yılardır antibiyotik gibi sentetik maddeler kullanılmakta ve bu durum canlı vücudunda antibiyotik birikimine, su kalitesinde de bozulmalara sebep olmaktadır. Antibiyotiklerin kullanımı arttıkça güvenli gıdaya ulaşımda zorlukların yaşanmaktadır. Sentetik maddelerin kullanımına yasaklar uygulanmakta ve/veya kısıtlamalar getirilmektedir. Bu durumun doğal sonucu olarak da farklı alternatiflere yönelim başlamıştır. Su ürünleri yetiştiriciliğinde, antibiyotik ajanlara karşı alternatif olarak fenolik (organik) asitlerin kullanılması patojen bakterilerin çoğalmasını önlemekte, balıkların bağırsak floralarında yararlı bakterilerin çoğalmasını teşvik ederek hayvanları iyileştirme özelliği göstermektedir. Organik asitlerin su ürünleri yetiştiriciliğinde, katkı maddesi ve antibakteriyel ajan olarak kullanılmasının gelecekte artacağı düşünülmektedir. Yapılan bu çalışmada organik asitlerden biri olan kafeik asitin balık patojenlerine karşı disk difüzyon (DİSK) ve minimum inhibisyon konsantrasyonu (MİK) yöntemleri kullanılarak, Yersinia ruckeri E42, Listonella anguillarum SY-L24, Streptococcus iniae ATCC 2917, Edwardsiella tarda SY-ED14, Citrobacter sp.,SY-C10 bakterileri üzerine antibakteriyel etkisi araştırılmıştır. Çalışmada kafeik asitin araştırmaya konu patojenler içerisinde en etkili olan patojenin E.tarda SY-ED14 olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular ışığında ileriki çalışmalarda in vivo hayvan deneyleri ile yeme ilave edilen kafeik asitin balıkların E.tarda SY-ED14 patojenine karşı hastalık direnci kazanımlarının araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
A rapid increase in fish diseases is seen in the world aquaculture sector. It is also known that many different factors such as feed additives and stock density accelerate the increase in fish diseases. As a result of this situation, epidemic diseases are seen. For the treatment of diseases, synthetic materials such as antibiotics have been used for a long time and this causes the accumulation of antibiotics in live body and deterioration of water quality. As the use of antibiotics increases, there are difficulties in reaching safe food. Prohibitions are imposed and / or restrictions are imposed on the use of synthetic materials. As a natural consequence of this situation, orientation to different alternatives has begun. The use of phenolic (organic) acids as an alternative to antibiotic agents in aquaculture prevents the multiplication of pathogenic bacteria and demonstrates the ability of fish to cure animals by promoting the growth of beneficial bacteria in the intestinal flora. It is thought that the use of organic acids as an additive and antibacterial agent in aquaculture will increase in the future. In this study, the antibacterial effect of the caffeic acid, one of the organic acids, on Yersinia ruckeri E42, Listonella anguillarum SY-L24, Streptococcus iniae ATCC 2917, Edwardsiella tarda SY-ED14, Citrobacter sp.,SY-C10 bacteria was investigated by using the Disc diffusion (DISC) and Minimum inhibitory concentration (MIC) methods. In the study, it was determined that caffeic acid was the most effective on E. tarda SY-ED14, among the investigated pathogens. In the direction of the findings of this research, in future studies it is necessary to investigate the addition of the caffeic acid food on the disease resistance of the fishes against E. tarda SY-ED14 pathogen in vivo.