Farklı test istatistikleri için güç analizi
Power analysis for different test statistics
- Tez No: 526588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyometri ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışmasında bilimsel çalışmalara başlamadan önce artık yapılması neredeyse zorunlu hale gelmiş güç analizi irdelenmiştir. Güç analizi genelde yapılmış bir çalışma sonucunda alınan kararların doğruluğunu ve güvenilirliği denetlemek amacıyla yapılan bir analiz olmasının yanı sıra; yapılması düşünülen bir araştırmanın başarısının yüksek olması için gerekli uygun değer örnek hacminin belirlenmesi için kullanılan istatistik yöntemdir. Bir bilimsel çalışmaya başlamadan önce çalışmanın amacı açıkça belirlenmeli sınırları ve süresi çizilmelidir. Denemede ne kadar deney ünitesi ile çalışırsak en uygun sayı ile en doğru sonuca varırız sorusuna cevap olarak, %95 güce ulaşmak için her bir muamelede olması gereken deney ünitesi sayısı ya da denemede toplam olması gereken deney ünite sayısı belirlenerek denemeye güç analizi yaparak başlamak gerekmektedir. Böylelikle gerek çalışmanın sonuçlarının güvenirliliği gerekse de maddiyat ve zaman kaybının da önüne geçilecektir. Uygulamalı bilimlerde bu durum çalışmanın süresi ve maddi olanakların kısıtlılığı nedeniyle son derece önemlidir. Çalışma materyali hayvanlar olan uygulamalı bilimlerde ise etik kurulların belirlediği ve gereğinden fazla hayvan kullanımının da önüne geçilmesi gerektiğinde de güç analizi yapılarak en yeterli hayvan sayısı belirlenip gereğinden fazla hayvan ölümlerinin önüne geçilebilir. Dolayısıyla bu çalışmada da r, t, z, F testlerinde farklı durumlarda güç analizi yapılarak %70 ile %95 arasındaki %5 'lik güç artışlarının her birinde denemelerde örnek içerisinde olması gereken deney ünitesi sayıları tablolar haline getirilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, power analysis, which has almost become necessary before conducting scientific studies is examined. Power analysis is not only an analysis to check the reliability and precision of the decisions made based on the results of the study, but also a statistical method used to determine experimental unit number to increase the success of the research. Before starting an experiment, purpose of the study should be defined, duration and limitations should be determined. An answer to how many experimental units should be used to obtain precise results it is required to use power analysis to reach 95 % power to determine optimum number of experimental unit. Thus by conducting power analysis both reliability of the results will increase, time and money will be saved. In applied sciences due to time and budget constraints it is important to determine optimum experimental unit number. In applied sciences that use animals as material, use of power analysis would prevent excess use of animals determined by ethics committee. Thus in this thesis optimum number of experimental units are found and given as tables for r, t, z and F tests and 5% increment between power of 70-95% under different circumstances are presented.