Developing a school based professional development program for improving technological skills and andragogical knowledge of teachers in private night high schools
Özel akşam lisesi öğretmenlerinin andragojik bilgilerini ve teknolojik becerilerini geliştirmek için okul temelli mesleki gelişim programı geliştirme
- Tez No: 526589
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özel Akşam Liseleri'nde (ÖAL) çalışan öğretmenlerin etkinliğini artırmak için yapılan bu çalışmanın temel amacı, eğitim teknolojileri ve yetişkin öğrenim teorileri (andragoji) alanındaki ihtiyaçları için belirli bir ÖAL deki öğretmenlerin Okul Temelli Mesleki Gelişim (OTMG) programına katılmalarını sağlamaktır. Bu, Yetişkin Öğrenme İlkeleri Ölçeği (PALS), Eğitim Teknolojileri Anketi (QEdTech), sınıf gözlemleri, grup toplantıları ve görüşmeler yoluyla toplanan nicel ve nitel verileri içeren bir vaka çalışmasıdır. Küme örneklenmesi yolu ile seçilen 25 okuldaki 227 öğretmene PALS ve QEdTech araçları uygulanmıştır. Hedef okul kolaylıkla bulunabilen örnekleme yoluyla seçilmiştir ve bu okulda çalışan 17 öğretmen bir OTMG sürecine katılmıştır. Sınıf içi gözlem için ölçüt örnekleme yoluyla 17 öğretmenden 4 öğretmen seçilmiştir. Veri analizinde nicel veriler için tanımlayıcı istatistikler ve nitel veriler için içerik analizleri kullanılmıştır. QEdTech'in sonuçları, eğitim teknolojileri açısından ÖAL'lerdeki öğretmenlerin bilgi düzeyinin çok düşük olduğunu ve sınıf kullanım düzeylerinin daha da düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. PALS sonuçları, bu öğretmenlerin yetişkin öğrenme teorileri ile ilgili de sorun yaşadıklarını ortaya koymuştur. Sınıf gözlemleri ve grup toplantıları bulguları da yukarıda belirtilen sonuçlarla tutarlıdır. İhtiyaç analizi sürecinden sonra, hedef okulda öğretimde sosyal medya kullanımı ve yetişkin öğretme uygulamaları üzerine mesleki gelişim programları geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Öğretmenlerin tüm OTMG süreci ile ilgili görüşleri alınmış ve öğretmenler bu süreci hem bilgilendirici hem de faydalı bulduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
To improve the effectiveness of teachers in Private Night High Schools (PNHS), the main purpose of this study was to make the teachers in a particular PNHS participate in a School Based Professional Development (SBPD) program for their needs in educational technologies and adult learning theory (andragogy). This was a case study including quantitative and qualitative data collected through Principles of Adult Learning Scale (PALS), Questionnaire of Educational Technologies (QEdTech), classroom observations, group meetings, and interviews. 25 schools selected via cluster random sampling, PALS and QEdTech were administered to 227 teachers working at those schools. The target school was chosen through convenient sampling, and 17 teachers working in this school participated in a SBPD process. 4 teachers out of 17 teachers were selected through criterion sampling for classroom observation. Descriptive statistics for quantitative data and content analyses for qualitative data were utilized for data analyses. The results of QEdTech unfolded that knowledge level of teachers in PNHSs in terms of educational technologies was very low, and classroom use level of them was even lower. PALS results revealed that those teachers had problems in adult learning theory as well. The findings of classroom observations and group meetings were also consisted with the above mentioned results. After needs assessment process, professional development programs on social media in teaching and adult teaching practices were developed and implemented in the target school. Views of the teachers were taken related to whole SBPD process and they acknowledged that they found it both informative and beneficial.