Futbolda farklı zeminlerde uygulanan dar alan oyunlarının seçilmiş fizyolojik ve teknik parametrelere etkisi
The effects of small-sided games applied on different grounds on selected physiological and technical parameters in football
  1. Tez No: 807781
  2. Yazar: HÜSEYİN FATİH ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4x4 dar alan oyunlarında erkek futbolcuların fizyolojik tepkileri, sportif performansları ve algılanan zorluk derecesi üzerinde saha zeminin etkisini değerlendirmektir. Araştırmaya Konya futbol süper amatör liginde performans gösteren 8 erkek futbolcu (yaş 20,37±1,50 yıl, boy 175,37±6,54 cm, vücut ağırlığı 69,11±7,35 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırmada, katılımcılar 4'e 4 dar alan oyununu (26x34 metre) 3 farklı saha zemininde (doğal çim, salon futbol zemini, suni çim) oynatılarak bunların etkileri araştırılmıştır. Çalışmaya katılan katılımcıların test protokollerini tecrübe edebilmesi için bütün testler çalışmadan önce katılımcılara 1 kez, saha zeminlerine alışmaları için de dar alan oyununu 2 şer kez oynamaları sağlanmıştır. Bu denemelerde katılımcıların boy ve kilo ölçümleri alınmıştır. Denemelerden sonra aralarında 48 saat olan 3 farklı günde katılımcılara sırayla çim zemin, suni çim ve salon zeminde dar alan oyunu oynatılmıştır. Dar alan oyunu öncesinde katılımcılara sırayla dinamik denge, dikey sıçrama, çeviklik ve izokinetik kuvvet (kuadriseps ve hamstring (eksantrik ve konsantrik 60° sn-1)) performans testleri uygulanmıştır. Dar alan oyunu hemen öncesinde ve sonrasında katılımcıların kalp atım hızları, laktat düzeyleri ve algılanan zorluk seviyeleri Borg skalası ile belirlenmiştir. Testler yapıldıktan sonra katılımcılar 4'e 4 da alan oyununa alınmıştır. Oyun oynanmaya başladığında bir kamera ile oyun kaydedilerek teknik ve fiziksel istatistikleri kaydedilmiştir. Dar alan oyunu hemen öncesinde ve sonrasında katılımcıların kalp atım hızları polar saat ile kaydedilmiş ve algılanan zorluk seviyeleri borg skalası ile belirlenmiştir. Dar alan oyunu bittikten sonra katılımcılara performans testleri tekrar uygulanmıştır. Bütün test düzeni her farklı zemin için tekrar edilmiştir. Verilerin istatistiki analizlerinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Tüm deneklere ait parametrelerinin ortalama değerleri ve standart sapmaları verilmiştir. Araştırmaya ait verilerin normal dağılımları Shapiro-Wilk testi ile test edilmiştir. Verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı eşli ikili değişkenlerde Wilcoxon t testi, ikiden fazla değişken karşılaştırılmasında ise Kruskal-Wallis testi kullanılmış farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için ise Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Tekrarlayan ölçümler için Friedman testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of the field surface on the physiological responses, sportive performances and perceived difficulty level of male football players in 4x4 small-sided games. Eight male football players (age 20.37±1.50 years, height 175.37±6.54 cm, body weight 69.11±7.35 kg) performing in Konya football super amateur league participated in the study voluntarily. In this research, participants played 4 by 4 narrow field games (26x34 meters) on 3 different field surfaces (natural grass, futsal surface, artificial grass) and their effects were investigated. In order for the participants to experience the test protocols, the participants were allowed to play the small-sided game once before all the tests were run, and twice to get used to the field surface. In these trials, the height and weight measurements of the participants were taken. After the trials, the small-sided game was played on the grass surface, artificial turf and futsal surface in order on 3 different days with 48 hours between them. Before the small-sided game, dynamic balance, vertical jump, agility and isokinetic strength (quadriceps and hamstring (eccentric and concentric 60° sec-1)) performance tests were applied to the participants in order. The heart rate, lactate levels and perceived difficulty levels of the participants were determined by the Borg scale just before and after the small-sided game. After the tests were done, the participants were taken to the 4 on 4 the small-sided game. When the game started to be played, the game was recorded with a camera and its technical and physical statistics were recorded. Just before and after the small-sided game, the heart rates of the participants were recorded with a polar watch and the perceived difficulty levels were determined with the borg scale. After the small-sided game was over, the performance tests were applied to the participants again. The whole test pattern was repeated for each different surface. SPSS 24 package program was used for statistical analysis of the data. The mean values and standard deviations of the parameters of all subjects are given. The normal distribution of the data belonging to the research was tested with the Shapiro-Wilk test. Since the data did not show a normal distribution, Wilcoxon t test was used for paired binary variables, and Kruskal-Wallis test was used for comparing more than two variables, and the pairwise test was used to find out which group the difference originated from. Friedman test was used for repeated measurements.