Production and characterization of metal doped TiO2 thin films
Metal katkılı TiO2 ince filmlerin üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 526624
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KALELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ultrasonik sprey piroliz yöntemi ile biriktirilmiş Pt-TiO2 ve Ag-TiO2 ince filmlerin yapısal ve optik özellikleri incelendi. Kristal kalitesinin artırılması, amorf fazdan anataz ve rutil kristal faz geçişlerinin sağlanabilmesi için cam altlıklar 450 C'ye, kuartz altlıklar 900 C'ye kadar atmosfer ortamında tavlandı. Tavlama ile faz değişimlerinin gerçekleşip gerçekleşmediğinin anlaşılabilinmesi için tavlanan filmlerin yapısal analizi X-ışını kırınımı (XRD) sistemiyle gerçekleştirildi. XRD analizleri 300 C tavlama sıcaklığında amorf fazdan anataz faza, 500 C'de ise amorf fazdan rutil faza geçişin başladığı gösterdi. Buna ek olarak, Pt-TiO2 ve Ag-TiO2 ince filmlerin yüzey topoğrafyası ve pürüzlülüğü AFM ölçümleri ile elde edildi. Ayrıca, metal-katkılı TiO2 ince filmlerin; element analizi, kristal boyutu ve soğurma gibi özellikleri sırasıyla; SEM-EDS, XRD ve UV-Vis spektrometre sistemleri kullanılarak incelendi. Elde edilen sonuçlar daha önceki literatür çalışmaları ile karşılaştırıldı. Deneysel sonuçlarımız 5 % gümüş katkılı TiO2 ince filmlerin, 0.02 % platin katkılı TiO2 filmlerine göre, daha geniş bir yasak bant aralığına sahip olduğunu gösterdi. TiO2 ince filmlerin Ag ile katkılanması yasak bant aralığını 3.1 eV'tan 3.3 eV'a değiştirdi ki yasak bant aralığındaki bu değişiklik; TiO2 ince filmlerin fotokatalik özelliklerini control ederek güneş pili uygulamalarındaki verimini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and optical properties of Pt-TiO2 and Ag-TiO2 thin films deposited by ultra-sonic spray pyrolysis method have been investigated. In order to improve the crystal quality and to provide the phase transition from amorphous phase to anatase and rutile phases, thermal annealing process was carried out up to 450 C for soda lime glass and up to 900 C for quartz substrate in air ambient. The structural analyses of the films were investigated by X-ray diffraction (XRD) to check the crystal phase transition by thermal annealing. The XRD measurements showed that the phase transition from amorphous phase to anatase phase started at 300 C, while transition from anatase phase to rutile phase was observed first at 500 C. In addition, the surface topography and roughness of Pt-TiO2 and Ag-TiO2 thin films were obtained by AFM measurements. On the other hand elemental composition, crystal size and absorption properties of the metal doped thin films were examined by SEM-EDS, XRD and UV-Vis spectrometry systems, respectively. The obtained results have been compared with previous literature works. Our experimental results show that 5 at. % doped Ag-TiO2 thin films have a wide bandgap compared to 0.02 at. % Pt-TiO2 thin films. Ag doping of TiO2 thin film resulted an increase in band gap energy from 3.1 eV to 3.3 eV, which can improve solar cell performance by controlling photocatalytic properties of the TiO2 thin films.