Contemporary Mevleviye in Turkey from the perspective of new religious movements: 'New Mevlevis' of Istanbul and Konya
Yeni dini hareketler üzerinden Türkiye'de günümüz Mevleviliği: İstanbul ve Konya'daki 'yeni Mevleviler'
- Tez No: 526625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESİM CAN ZIRH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Mevlevilik, Mevlana'nın göçüşünün ardından, 13. Yüzyılda bir tarikat olarak Anadolu'da kurulmuş, o günden beri de insanların manevi hayatlarında önemli bir etkisi olmuştur. Fakat, Mevlevilik bugüne kadar pek çok değişim yaşamıştır. Türkiye'de, 1925'te dergahların kapatılması, 1950'lerde dinin toplumsal alana geri dönüşü ve 1970'ler ile 1980'lerde yeni dini hareketlerin ortaya çıkışı Mevleviliği bir tarikatten bugünkü bireysel manevi yol haline dönüştüren etkenler arasında sayılabilir. Bu tez günümüz Mevleviliğindeki bu“yeniliği”anlamak için yeni dini hareketler literatüründen faydalanmıştır. Bu etnografik çalışmanın bir parçası olarak ben de 2017 yılı boyunca“yeni Mevleviler”olarak adlandırdığım görüşmecilerimle birlikte yedim, ibadet ettim ve hatta yaşadım. Bu tez de onların hikayesidir.
Özet (Çeviri)
Mevleviye as a religious order is established in Anatolia after the passing of Rumi in the 13th century. Thenceforth, Mevleviye has been a great influence in the spiritual lives of people. However, until today, it experienced many changes. The closure of dervish lodges in 1925, return of the religion to the public sphere in 1950s, and the emergence of new religious movements in 1970s and 1980s in Turkey may be listed among the factors behind Mevleviye's transition from a religious order to the individualistic spiritual path of today. This thesis benefited from the literature of new religious movements to be able to understand the“newness”of contemporary Mevleviye. As a part of this ethnographic study, throughout 2017, I interviewed, ate, prayed and even lived with my informants who I address as“new Mevlevis”. And this is their story.