Hizmet ihracatının temel belirleyicileri üzerine bir analiz: Türkiye örneği
An analysis on the main determinants of service export: The case of Turkey
  1. Tez No: 526656
  2. Yazar: AYLİN KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hizmet sektörü, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomilerde milli gelir ve istihdam içerisinde giderek artan payının yanı sıra taşıdığı uluslararası ticaret potansiyeli nedeniyle de en önemli sektör konumundadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde, hizmet ihracatından elde edilen döviz gelirlerinin artırılması amacıyla sektörün ticaret dinamiklerinin analiz edilmesinin ve sektöre yönelik uygun politikalar geliştirilmesinin, önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'de hizmet ihracatı ile temel belirleyicileri arasındaki ilişki 1998:1 – 2017:4 yılları arası çeyreklik veriler kullanılarak incelenmiştir. Çalışmada kullanılan ampirik yöntemler; birim kök testi, eş bütünleşme testi, Granger nedensellik testi, etki-tepki analizi ve varyans ayrıştırmasıdır. Aralarında eş bütünleşme ilişkisi bulunan hizmet ihracat gelirleri, doğrudan yabancı yatırımlar, hizmet sektörü gelirleri, dış ticaret haddi endeksi, mal ihracat gelirleri, reel efektif döviz kuru endeksi ve eğitim harcamaları (beşeri sermaye) değişkenleri, vektör hata düzeltme modeli (VECM) çerçevesinde analiz edilmiştir. Elde edilen ampirik bulgulara göre, Türkiye ekonomisinde uzun dönemde hizmet ihracatı üzerinde en büyük etkiye sahip değişkenin hizmet sektörü gelirleri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The services sector is the most important sector in both developed and developing economies, due to its increasing share of national income and employment as well as its international trade potential. In developing economies like Turkey, it is important to analyze the trade dynamics of the services sector for developing appropriate policies, in order to increase exchange revenues generated from service export. This study investigates the relationship between service export and its main determinants for Turkey. Used data are quarterly and include the term from 1998:1 to 2017:4. Emprical methods used in the study are unit root tests, co-integration analyses, Granger causality test, impulse-response analyses and variance decomposition . Co-integration relationship between the service export, foreign direct investment, services GDP, terms of trade, goods export, real effective exchange rate and education expenditures (human capital) variables are analyzed by vector error correction model (VECM). According to the obtained empirical findings, the variable that has the greatest effect on service export, in the long run in Turkish economy is services GDP.