Uluslararası ticarette çevre koruma uygulamaları ve Türkiye'nin durumu
Environmental protection practices in international trade and the position of Turkey
- Tez No: 208216
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Economics, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzün en temel sorunu olan çevresel bozulmanın engellenmesi, ancak üretim/tüketim süreçlerinin çevresel duyarlılıgı içeren bir karaktere bürünebilmesine baglıdır. Bu anlamda, uluslararası ticarette uygulanan çevre koruma uygulamaları, ülkelerin ve firmaların sözkonusu duyarlılıklarını bir denge içinde artırmaya yarayabilir. Çevresel bozulma noktasında duyarsız olan aktörlere, örnegin dıs ticaretlerinin kısıtlanması gibi ekonomik yaptırımlar yoluyla uygulanması, hiç kusku yok ki, dünyanın ömrünü uzatacak bir adımdır. Dünyamızı ilgilendiren her önemli adım gibi, çevresel duyarlılıkların uluslararası ticarette bir kısıı olarak kullanılabilmesi, uluslararası kurum ve kurulusların öncülügüne, destek ve zorlayıcılıklarına baglıdır. Kuskusuz, çevresel standart ve kriterler, ticaret iliskilerinde taraf olan bu aktörlerin olusturdugu araçlar oldugundan uygulamada adil ticaret ve rekabet hakkının ihmal edilememesi hayati bir önem arzeder. Ne var ki, çevresel kriterler, giderek daralan ticaret kısıtlamaları içerisinde korumacılıga bir kalkan olarak kullanılabilmektedir. Uluslararası standart düzenlemelerini gerektirdigi yöntem ve maliyetler, gelismekte olan ülkelerin bir çogunun bireysel olarak gelismis ülkelere ihracat 2 yapabilmesine engel teskil edebilmektedir. Dıs ticarette çevre koruma uygulamalarının, maliyetleri artırarak gelismekte olan ülkelerin bireysel rekabet sansını azalttıgı, ancak diger taraftan ürün kalitesinin ve üretim süreçlerinin verimliliginin yükseltilmesi yoluyla uzun vadede ülke endüstrisinin rekabetçiligine hizmet ettigi görülmektedir. Dolayısıyla, bir tarafta standardize edilen süreç ve yöntemler ile ürün güvenilirliginin artması, diger taraftan artan süreç iyilestirme, belgelendirme ve know-how giderleri ile maliyetlerin yükselmesi olmak üzere, konunun gelismekte olan ülkeler açısından iki boyutu bulunmaktadır. 1980'lerden bu yana hız kazanan Türk dıs ticaretinde, temel ihracat destinasyonu olan Avrupa Birligi ülkelerinin çevresel duyarlılıklarının görece yüksek olusu, endüstrinin ana sektörlerinde standardizasyon sürecinin tamamlanmasına ve bir çok alanda gereken belge ve bilgi akısının saglanmasında önemli rol oynamıstır. AB'ye uyum takviminde üretim standartlarının daha da sıkılasacagı ve ürün güvenilirliginin daha da önem kazanacagı görülmektedir. Türkiye ihracatının % 85'i sanayi mamüllerinden olustugu dikkate alındıgında, dıs ticarette yeni teknik engellerle karsılasılması olası bir durumdur. Türk ihracatçılarının ve kamusal otoritelerinin gelecek planlarında bu husus dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Overcoming the environmental challenges will only be achieved via the recharacterization of production and consumption processes and reconceptualization of economic relations by a new vision of environmental sensitivity. In this context, the foreign trade dimension is important in this new understanding to increase the level of balanced sensitivity. Such kind of deterrent policies, i.e. economic sanctions, restriction on foreign trade etc., are key to lenghten the life-time of our globe. The reason to environmental spoiling, almost economic, surely the solution should be considered in economic terms. It is necessary to be championed, supported and if require, compulsed by a strong regulatory authority, which includes big players, international establishments and institutions. However, those actors are responsible to provide equal treatment two both developed and developing countries for protecting justified trade and true competition. It is hard to admit that, those big actors are always keep themselves fair, sometimes the environmental sensitivity emerges as a protectionism for national industries. Because WTO regulations are limiting the foreign trade restriction areas for national authorities day by day, technical barriers including environmental standards are implemented to protect internal economy. 2 Having the environmental criteria a tool to manage foreign trade, the production costs of developing countries? industries are increasing and that harms the level of competitiveness. On the other hand, the compulsory process serves to raising quality of individual products of those economies and strenghten the international competitiveness in the long term. In this view, there are two dimensions for the developing countries: In one hand, product safety increases by improving production processes and standardizes methods, and in the other, required costs for know-how and documentation expenses. It often occurs as a preventing measure to exports of developing countries. EU is the champion of international environmental standards and being the main commercial partner of Turkish foreign trade, has an important contrubition in the process of raising the standards of Turkish products to international level. If the structure of Turkish exports, 85 per cent of which is composed of non-agricultural products, taken into account, it seems possible to face new technical barriers in foreign trade. For developing the foreign trade further, Turkish exporters and industrial investors should take into account growing environmental sense in matured markets.