Sinemada seyir pratiklerinin ve ortamlarının dönüşümü : Adana ve İstanbul örneği
The transformation of viewing practices and surroundings in cinema : Adana and Istanbul
  1. Tez No: 526661
  2. Yazar: AKİF BÜYÜKTOLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE VADİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada sinemada seyir pratiklerinin ve ortamlarının dönüşümü meydana koyulmuş, Adana ve İstanbul şehirlerindeki sinema ilgilileri incelenmiştir. Bu amaçla 20 kişiyle görüşülmüş, bu kişiler kartopu örneklem yöntemi başlığına uygun şekilde seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde yeni iletişim teknolojileri, yeni medya, sinemanın endüstriyel yapısı, film yapım aşamaları üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise seyir pratiklerinin ve ortamlarının zamansal dönüşümü, tiyatronun sinemayla ilgisi, dünya sinema tarihinin seyir pratiklerinin ve ortamlarının değişimi, Türk sinema tarihinin seyir pratiklerinin ve ortamlarının değişimi, Türkiye'de film seyir ortamlarının değişimi anlatılmıştır. Son bölümde ise İçerik Analizi ile derinlemesine görüşme metinleri çözümlenmiş ve sonuçlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the transformation of viewing practices and surroundings in cinema were analyzed through cinema related people in the cities Adana and Istanbul. For this purpose, 20 interviewees were selected, which were chosen according to the maximum likelihood of the sampling method. In the first part of the study, new communication technologies, new media, industrial structure of cinema, film production stages are emphasized.In the second part, the temporal transformation of viewing practices,the relevance of theatre with cinema, transformation of viewing practices of world cinema history, the transformation of viewing practices of Turkish cinema history and the transformation of movie viewing media in Turkey have been described. In the last part, in-depth interview texts are analyzed through content analysis method and results are presented accordingly