Mutfak çalışanlarında personel güçlendirme ile yaratıcılık süreci arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between employee empowerment and creativity process in the kitchen staff
- Tez No: 526662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Sürekli değişen ve farklılaşan hizmet sektöründe işletmeler yeni yönetim yaklaşımlarını benimsemek zorundadırlar. Modern yönetim yaklaşımlarının başında da personel güçlendirme gelmektedir. Personel güçlendirme yaklaşımı yetki ve sorumlulukların çalışanlara verilmesi, çalışanların işlerini yürütme konusunda özgür ve bağımsız davranabilecekleri yönetim anlayışının yaratılması ve çalışanların işlerini sahiplenmelerini sağlayacak ortamların oluşturulması ilkelerine dayanmaktadır. Çalışanların fikir ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri yaratıcı ve yenilikçi yönlerini ortaya çıkarma konusunda çalışanları teşvik etmektedir. Yaratıcılık, mevcut olanı herkesten farklı şekilde yapmak veya farklı bir bakış açısı geliştirmek olarak ifade edilmektedir. Mutfak çalışmalarında yaratıcılık ise, farklı malzemeler, teknikler ve yöntemler kullanılarak var olan bir yemeğin farklı bir şekilde hazırlanması, pişirilmesi veya sunulması olarak değerlendirilemektedir. Hizmet sektöründe rekabetin artması ve müşterilerin istek ve ihtiyaçlarında yaşanan farklılaşma işletmelerde değişimi zorunlu hale getirmektedir. Bu bağlamda, rekabet avantajı sağlamak ve müşteri isteklerini karşılamak amacıyla çalışanların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarını sağlayacak örgüt kültürünün oluşturulması oldukça önemlidir. Bu çalışmada personel güçlendirme tüm yönleriyle ele alınmış ve aralarındaki ilişki düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla kanonik korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, mutfak çalışanlarının işlerini anlamlı bulmaları, değer vermeleri, işlerini yürütmeleri konusunda özgür davranabilmeleri, ve kendi kararlarını verme konularında bağımsız olmaları yaratıcı fikir geliştirme, fikri değerlendirme ve problemlere çözüm bulma gibi konularda olumlu yönde katkı yaptığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations have to adopt new management approaches in the ever changing world order. Employee empowerment approach is the beginning of the modern management approach. Employee empowerment approach is based on giving employees authority and responsibilities, creating the management understanding that employees can work freely and independently and creating environment that will enable employees to own their jobs. Employees are encouraged to creative and innovative aspects so that employees can freely express ideas and thoughts. Creativity is expressed as a different way of doing something that exists or developing a different point of view. And, creativity in kitchen work is assessed as the preparation, cooking or presentation of an existing food using different materials, techniques and methods. Increasing of competition in the service sector and diversification in the needs and desires of customers make change in businesses compulsory. In this context, it is crucially important to create an organizational culture that will provide employees with creativity in order to provide competitive advantage and meet customer demands. In this study, the approach of employee empowerment was taken into consideration in all aspects and the relationship level between them were tried to be determined. For this purpose, canonical correlation analysis was used. As a result of the analysis, it was found that the culinary workers found meaningful work, valued them, were free to carry out their work, and made decisions of their own. They have contributed positively to issues such as creative idea development, intellectual evaluation and finding solutions to problems.