Avustralya'da yazılı basının gelişimi
The development of Australian print media
  1. Tez No: 526660
  2. Yazar: EMİNE DENİZ AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
'Avustralya'da Yazılı Basının Gelişimi' konulu bu tez çalışmasında Avustralya'daki gazete ve dergi sektörleri, basılı yayınların tarihçesi ve gelişimi hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca ülkedeki yazılı basın sektörüne hâkim olan oligopol düzeni, bu düzenin bir parçası olan şirket sahiplerinin politikacılarla yakın ilişkileri ve farklı ülkelerin politik faaliyetleri üzerindeki etkileri analitik bir tutumla incelenmiştir. Bu konunun seçilmesinin sebebi yazılı basının oldukça gelişmiş olduğu bir ülke olan Avustralya hakkında okuyucuyu bilgilendirmek ve birçok ülkede finansal ve politik etkisi büyük olan Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch hakkında kapsamlı bir araştırmanın sonuçlarını sunmaktır. Bu çalışmayı hazırlarken gazete ve dergilerde yayımlanan haberlerden, Avustralya'daki kütüphanelerde bulunan kaynaklardan ve Avustralyalı akademisyenlerin tez ve makalelerinden yararlanılmıştır. Kaynak taraması yöntemi kullanılmış ve kaynakların tümünün İngilizce olması nedeniyle çeviriler yapılarak İngilizcesi yeterli düzeyde olmayan okuyucuların da bu konuda bilgi sahibi olmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Information related with the Australian newspaper and magazine sectors and the history and development of the Australian print media industry has been provided in this thesis titled 'The Development of Australian Print Media'. On the other hand, the oligopoly system that dominates the country's print media industry, the major companies that are part of this system, their owners' close relationships with politicians and their effects on the political events in different countries have been examined in an analytic manner. The reason why this subject was chosen is to inform readers about the well-developed print media industry in Australia and to provide the results of an extensive research related with Australian media mogul Rupert Murdoch who has great financial and political influence on many countries across the world. The thesis was written in light of the information received from news reports published in newspapers and magazines, the books and other resources found at Australian libraries in addition to the theses and articles written by Australian academics. Literature reviews method was followed during the research process and due to the fact that all the resources were written in English, translations were made with the aim of informing readers with insufficient English skills.