Sağlık kuruluşlarında radyoloji bölümü iletişim süreçlerinin bölüm bağlılığına etkisi
Radiology department in health organization communication processes the effect of the department
  1. Tez No: 526706
  2. Yazar: SALİH KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Radyoloji, tüm sağlık kuruluşlarında teşhis ve tedavi için önemli bir bölümdür. Bu bölüm ile ilgili her geçen gün yeni bir uygulama ortaya çıkmaktadır. Bu yeniliklerin başında teknolojik gelişmeler gelmektedir. Sağlık kurumların görüntüleme teknikleri için cihaz temini gün geçtikçe kolaylaşmaktadır. Bu nedenle sağlık kuruluşları rekabet avantajını ancak“insan”faktörü ile yakalayabilmektedir. İnsan faktörünü avantaja çevirebilmek için etkili iletişim tekniklerini kullanmak gerekir. Bunun yanında örgütsel bağlılık da önemli bir kavramdır. Çalışanların, bölüme bağlılığının sağlanması ve tecrübeli olmanın avantajını kullanması büyük önem taşır. Bu çalışma Radyoloji bölümünde çalışan kişilerin, kendi aralarında veya hasta/hasta yakınları, kurum içi çalışanlar ve kurum dışı ilgili kişiler ile kurdukları veya yürüttükleri iletişim sürecinin, örgüte (bölüme) bağlılıklarına etkisini ortaya koymaktadır. Araştırmaya katılan çalışanlardan elde edilen veriler üzerinde dikkati çeken ilk nokta, iletişim süreci değerlendirme genel konularına dair algılarının son derece yüksek olmasıdır. Fakat yine araştırmada göze çarpan önemli bir konu, katılımcıların örgütlerine bağlılık açısından bir kararsızlık içerisinde oldukları gözükmektedirler.
Özet (Çeviri)
Radiology is an important part of diagnosis and treatment in all health care facilities. With each passing day, a new application emerges. At the beginning of these innovations are technological developments. Device documentation for imaging techniques of healthcare institutions is getting easier day by day. For this reason, health institutions can only capture the competitive advantage with the“human”factor. Effective communication techniques are needed to translate the human factor into advantage. Organizational commitment is also an important concept. It is of great importance that employees use the advantage of securing compartmentalization and being experienced. This study demonstrates the influence of the people who work in Radiology department on the interdependence of the communication process they have established or conducted with themselves or with patients / relatives, in-house workers and external persons. The first point that draws attention to the data obtained from the employees involved in the survey is that the perceptions about the general issues of communication process evaluation are extremely high. However, it is also an important issue that has multiplied in the survey, and participants seem to be indifferent in terms of their commitment to their organizations.