Stratejik yönetim açısından personel ilişkileri yönetimi: Turizm işletmelerinde ilişki yönetiminin personel memnuniyetine etkisinde iş özerkliğinin aracı rolü
Personnel relationship management in the context of strategic management: The moderating role of job autonomy in the effects of relationship management to personnel satisfaction in tourism firms
- Tez No: 526740
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tezin öncelikli amacı, çalışanların çalışmış oldukları örgütlerdeki personel ilişkileri yönetimi algıları ile personel memnuniyeti arasındaki iş özerkliğinin muhtemel aracı etkisinin tespit edilmesi olarak belirlenmiştir. Tez çalışmasında öncelikle strateji kavramı, strateji modelleri, strateji süreci, strateji geliştirme, stratejik yönetimin faydaları, konaklama işletmelerinde stratejik yönetim, personel ilişki yönetimi, personel memnuniyeti ve iş özerkliği incelenmiştir. Bu bağlamda, ilişki yönetimi ile ilgili literatür tartışılmış ilişki yönetiminin boyutları, personel memnuniyeti ve iş özerkliği ile ilişkisi açıklanmıştır. Daha sonra tezin öncelikli amacı olan Antalya destinasyonunda faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışanların çalışmış oldukları örgütlerdeki personel ilişkileri yönetimi algıları ile personel memnuniyeti arasındaki iş özerkliğinin muhtemel aracı etkisini incelemek amacıyla anket ile veri toplanmıştır. Anket Antalya destinasyonunda faaliyet gösteren otel işletmelerinin çalışanlarına uygulanmıştır. Uygulanan ölçek ile elde edilen veriler frekans, regresyon gibi analizlere tabi tutulmuş ve yorumlanmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre çalışanların çalışmış oldukları örgütlerdeki personel ilişkileri yönetimi algıları ile personel memnuniyeti arasında iş özerkliğinin aracı rolü olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla konaklama işletmeleri ilişki yönetimi uygulayarak personel memnuniyeti arttırmak için personele iş özerkliği vermelidir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the thesis is to determine the possible moderating role of job autonomy in the effect of relationship management to personnel satisfaction in tourism firms. In the thesis, first, concept of strategy, strategy models, strategy process, strategy development, benefits of strategic management, strategic management in hospitality firms, personnel relationship management, personnel satisfaction and job autonomy were examined. In this context, the literature on relationship management has been described in relation to the dimensions of relationship management, staff satisfaction and job autonomy. Then, with survey, data were collected to examine the possible moderating role of job autonomy in the effect of relationship management to personnel satisfaction in tourism firms in the Antalya destination. The survey was applied to the personnel of hotel firms operating in the Antalya destination. The data obtained by the applied scale were subjected to analyze such as frequency, regression and results were interpreted. According to the results of analysis, it was determined that job autonomy has moderating role in the effect of relationship management to personnel satisfaction in hotel firms. Therefore, hotel firms should provide job autonomy to their personnel in order to increase the satisfaction of the personnel by applying the relationship management.