Müşteri ilişkileri yönetimi'nde sadakat programları ve otel işletmelerinde uygulanması
Loyalty programs on the customer relations management and implementation of the hotel managements
- Tez No: 451593
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Özellikle hizmet sektöründe faaliyetlerini sürdüren işletmelerin, değişen tüketici beklentileri, ihtiyaçları ve isteklerini de göz önüne alarak varlıklarını sürdürmeleri zorunludur. Artan rekabet koşullarında tüketicilerin sadece ürüne yönelmesini sağlamak, işletmeler için yeterli olmamakta, durağan beklentilere sahip olmayan tüketicilere uygun stratejiler geliştirerek, onların süreklilik kazanmalarını sağlamak en önemli hedeflerinden biri olmaktadır. Yeni tüketici kazanmanın kazanılan tüketiciyi elde tutma sürecine göre daha zor olduğu günümüzde işletmelerin amacı, kaliteli bir pazarlama ve planlamayla kârlılık elde etmeye ve büyümeye çalışmaktadır. Kaliteli ve beklentilere uygun mal ve hizmet sunarak tüketicilerin satın aldığı üründen memnun kalmasını sağlamak, şüphesiz beraberinde tüketicinin aynı ürüne tekrar yönelmesini de sağlayacaktır. Turizm sektörü gibi soyut mal ve hizmetin ön planda olduğu sektörlerde, bu hedeflere ulaşmak şüphesiz daha zor olacaktır. Son yıllarda müşteri memnuniyetinin artan önemi ile birlikte işletmeler, tüketicilerle iyi ilişkiler kurabilmek için müşteri ilişkileri yönetimine özen göstermektedir. İşletmeler, bu konuda en yaygın yöntemlerden biri olan sadakat programı oluşturma yöntemiyle, müşterilerle kişisel iletişim kurma ve onların beklentisini karşılayabilme çabasındadır. İyi bir strateji gerektiren bu uygulamayla işletmeler, hedef kitleyi elde tutarak kâr elde etmek ve bulundukları piyasada iyi bir konuma erişmek istemektedir. Beklentilerine uygun işletmeyi tercih eden sadık tüketici karşılaştığı hizmeti çevresiyle paylaşarak olumlu ya da olumsuz imaj da yaratmaktadır. Bu sebeple tüketiciyi iyi anlamak ve hizmet kalitesinin devamlılığı konusunda söz verebilmek gerekmektedir. Müşteri ilişkileri yönetiminde sadakat programlarının önemine değinen bu tez çalışmasının oluşturulmasında; yazılmış kitaplar, makaleler ve tez çalışmalarından literatür tarama, toplama ve değerlendirmeler yapılmış; kaynaklar bir araya getirilerek geçmiş bilgiler harmanlanmıştır. Son bölümünü oluşturan uygulama kısmında ise, İstanbul'da bulunan 44 adet 5 yıldızlı otelin yöneticileri ya da müşteri sadakat programı hakkında bilgili kişiler üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Böylece müşteri ilişkileri yönetiminde, sadakat programlarının neler olduğu, içerikleri ve oteller açısından mevcut durumu belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Continuing the activities of businesses in the service sector, particularly consider changing consumer expectations, taking into account the needs and requests necessary to maintain their presence. Increasing competition conditions, consumers just headed for the product to be enough for businesses, ensure that the static expectations by developing appropriate strategies to consumers who do not have their continuity is one of the most important goal to win New consumer according to the process of winning the earned consumer retention is more difficult nowadays businesses a high quality marketing and planning to achieve profitability and grow with works. Quality and by offering the goods and services consumers are satisfied with the products purchased to keep the consumer at the same machine again with no doubt to provide at. The tourism sector is at the forefront of the abstract, such as the goods and services sectors to achieve these goals will be more difficult without a doubt. In recent years, with the increasing importance of guest satisfaction businesses to build good relationships with consumers costumer relationship management need more attention. This topic will be one of the most common methods; the method of creating a loyalty program with guests personal communication and expectations is committed to affording. A good strategy with applications requiring businesses to provide profitability by keeping and achieve the target audience they are well-placed in the market wishes to access. Enough for a loyal consumer who prefers the appropriate business encounters service by sharing with its surroundings and creates either a positive or negative image. For this reason, consumer understanding and continuity must provide the promise of service quality. Customer relationship management, loyalty programs, in referring to the importance of this thesis was written in the creation of books, articles and thesis work of literature, collection and evaluation are made; resources are brought together they blended historical information. The last part of the application that created it is accommodation of experts talks one-on-one with the findings obtained and evaluated. Thus in customer relationship management, the loy alty programs tried to be determined with the current situation in terms of content and hotels.