Silah mekanik sistemleri için üç boyutlu eğitim modellerinin geliştirilmesi
Development of 3d training model for weapons mechanical systems
- Tez No: 526751
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde ve dünyada geniş bir uygulama alanına sahip olan ve her geçen gün önem kazanan silah sistemleri içerisinden spesifik olarak havadan karaya füze sistemleri ele alınmıştır. Bir füze sistemi tasarımı oluşturulması için Pahl ve Beitz tarafından ortaya atılan Sistematik Tasarım Yaklaşımı'na bağlı Kavramsal Tasarım yöntemi kullanılmıştır. Füze tasarımı için elde edilen optimum tasarım çözümünün modellenmesinde SolidWorks katı modelleme programı kullanılmıştır. Bilgisayar ortamında modellenen tasarımın prototip olarak üretilebilmesi için günümüzde hızla gelişen üç boyutlu yazıcı teknolojsinden yararlanılmıştır. 3 boyutlu yazıcı ile; gerekli filament ve çıktı ayarları yapılarak oluşturulan model, parçalar halinde basılmış ve geçmeli olarak birleştirilmiştir. Böylece belirlenen silah sistemlerinden, sistem yapısının farklı renkler kullanılarak gösterilebildiği, üç boyutlu eğitim modelleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, airborne to land missile systems have been dealt with within the weapon systems which have wide application in our country and in the world and gain importance every passing day. A conceptual design method based on the Systematic Design Approach introduced by Pahl and Beitz was used to design a missile system design. With this method, an optimal design solution for missile design has been achieved. SolidWorks solid modeling program is used in the modeling of the design. Rapidly developing 3D printer technology has been used to produce prototypes that are modeled in computer environment. With 3D printer; the model created by making the necessary filament and output settings is printed in pieces and interlaced. Thus, three dimensional education models were created, from which the system structure can be displayed using different colors, from the determined weapon systems.