Ombudsman as an agent between state and society
Devlet ve toplum arasında bir temsilci olarak ombudsman
- Tez No: 526764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ombudsman Dünya çapında gerek kamu gerekse de özel sektörde görev alan yaygın bir arabulucu/dolayım kurumdur. Kimi ülkelerde daha mikro ölçekli kimilerinde ise daha makro ölçekli sorunların çözümünde tercih edilmektedir. Ancak Ombudsman geleneksel güçler ayrılığı açısından istisnai bir kurum olmasına rağmen genellikle yürütme ya da denetleme görevi özelinde ele alınmaktadır. Bu eğilim tezde geri çevrilerek, Ombudsman'ın kurumsal özellikleri hasebiyle 'iktidarsız şef' olduğu iddia edilmektedir. Diğer yandan, Ombudsmanın soyut statüsü baz alınarak siyaset ve kamu yönetimi ayrımı da reddedilmektedir. Böylece Ombudsman kurumunun disiplinlerarası bir yolla kökenlerinin tekrar gözden geçirilmesi amaçlanmaktadır. Bu hedefin 3 aşaması bulunmaktadır. İlk olarak kamu yönetimi ve bürokrasi tartışması yapılarak, Ombudsmanlık kurumunun yürütme içindeki yerine değinilmektedir. İkinci olarak, Ombudsman'ın ilk ortaya çıktığı ülke olan İsveç tarihinde önemli ve ilişkili noktalarla bir bağlantı kurulmaktadır. Bu sadece somut tarihi verilerin sunulmasından ziyade siyasal antropolojinin kavram ve yaklaşımlarını kullanmak adına bir yol açmak maksadıyladır. Son olarak Ombudsmanlık kurumunun 2. D.S. sonrası kazandığı başat rollerden biri olan insan haklarının korunması meselesinden hareketle, temsil ve yürütme ilişkisi arasında teorik bir tartışma yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
Ombudsman is a worldwide institution in charge of public or private sectors for mediation. Some countries use this office to solve micro problems and some in macro. Despite the fact that Ombudsman is as an exceptional institution in terms of traditional separation of powers principle, it is generally taken as an ordinary part of executive or auditing. This tendency is refused due to Ombudsman's institutional character which is claimed to be named as powerless chief. Moreover, the dichotomy of public administration and politics is rejecting by examining the abstract status of Ombudsman. In doing so, it is tried to contribute on the possible origins of Ombudsman institution in an interdisciplinary way. This aim has three fronts. First of them considers the position of Ombudsman within the branch of the executive by discussing the development of public administration and bureaucracy. In the second place, it is tried to make a connection between important and related points of Swedish history, the homeland of Ombudsman. This is not for showing the material conditions of Sweden, rather it is for opening a way to use some approaches and concepts of political anthropology. Finally, Relations of executive power and representation is theoretically revisited with reference to defense of human rights issue that it is the most significant role of Ombudsman institution following WW2.