Social policy of housing in Turkey: the case of the city of Van after the 2011 earthquake
Türkiye'de konutun sosyal politikası: 2011 depremi sonrası Van örneği
  1. Tez No: 526774
  2. Yazar: CANSU ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
2011 Van Depremi, ülke geneline yayılan ve öncelikli olarak afet riski taşıyan alanları hedefleyen kentsel dönüşüm akımının tetikleyicisi oldu. Genel görüngüye bakıldığında, kamu tarafından, geçmiş hasarların onarımı için yapılan çalışmaların ve gelecekte ortaya çıkabilecek hasarların önlenmesi için alınan önlemlerin çoğunlukla toplu konut ve kentsel yenileme projeleri etrafında şekillendiği görülmektedir. Bu bağlamda tezin ana amacı, 2011 depremi sonrasında başlatılan yeniden inşa sürecinde Van'da uygulanan konut politikalarının incelenmesidir. Konut politikalarının kent sakinlerinin refahı açısından ortaya çıkardığı sonuçlar, kapitalist kentleşme sürecinin neden olduğu sorunlar –konutun metalaşması, yerinden edilme- üzerinden değerlendirilmektedir. Van'ın durumunun bu bağlamda incelenmesinin ardından, evrensel ve yeniden dağıtımcı sosyal politika yaklaşımları üzerinden ileriye dönük sosyal politika önerileri de geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
2011 Van Earthquake was the initiator of an urban transformation wave across Turkey primarily targeting disaster-risky areas. Today's conjuncture shows that public actions aiming at the compensation of past damages and the mitigation of future ones have been mostly embodied in state-led mass housing and urban regeneration projects. In this context, the main aim of this thesis is to analyze housing policies implemented in post-earthquake recovery process of the city of Van. Welfare issues brought about policy implementations concerning housing reconstruction are evaluated on the basis of problems created by capitalist urbanization, particularly being commodification of housing and displacement. After the analysis of Van case, social policy recommendations are improved upon universalist and redistributive social policy approaches.