Streptococcus pyogenes virulans proteazina spesifik DNA aptamerlerinin geliştirilmesi
Development of specific dna aptamers against virulence protease of streptococcus pyogenes
  1. Tez No: 526775
  2. Yazar: KAAN SAMİ TÜZÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yanlış veya gereksiz antibiyotik kullanımı nedeni ile antibiyotik dirençliliği kazanmış patojen bakteriler tüm dünya için bir tehdit oluşturmaktadır. S. pyogenes, penisiline duyarlıdır ve günümüzde S. pyogenes enfeksiyonlarının tedavisinde ilk aşamada kullanılmaktadır. Penisiline direnç rapor edilmemiştir, ancak penisilin alerjisi olan kişilerde kullanılan makrolid antibiyotiklere dirençli izolatların sayısı giderek artmaktadır. Bu sorunun çözümü için potansiyel ilaç moleküllerinin elde edilmesi amacı ile S. pyogenes'in virulans mekanizmasında rol oynayan SpyCEP enzimi hedef olarak seçildi. DNA aptamerlerinin geliştirilmesi amacı ile SELEX yöntemi kullanılarak SpyCEP enzimine bağlanan ve inhibe eden DNA aptamerleri geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Pathogenic bacteria that have acquired antibiotic resistance due to incorrect or unnecessary use of antibiotics pose a threat to the whole world. S. pyogenes is penicillin sensitive and penicillin is currently used in the first step in the treatment of S. pyogenes infections. Penicillin resistance has not been reported, but the number of macrolide antibiotic resistant isolates used in people with penicillin allergy is increasing. To solve this problem, SpyCEP enzyme, which plays a role in the virulence mechanism of S. pyogenes, was selected as a target for obtaining potential drug molecules. DNA aptamers were developed using the SELEX method to develop DNA aptamers that bind to and inhibit the enzyme SpyCEP.