Narenciye dikili alanların ve verimlilik durumlarının uzaktan algılama tekniği-coğrafi bilgi sistemi kullanılarak haritalanması: Köyceğiz/Muğla örneği
Mapping of citrus planted areas and situations of fertility using the remote sensing technique and the geographic information system: A case study Köyceğiz/Muğla
- Tez No: 526791
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BOLCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada ile narenciye dikili alanların ve verimlilik durumlarının uzaktan algılama tekniği ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak haritalanması amaçlanmıştır. Çalışma bölgesi Muğla ili Köyceğiz ilçesinde bulunan Zaferler, Toparlar, Döğüşbelen ve Hamitköy köyleri olarak seçilmiştir. Araştırmada uzaktan algılama tekniği ve coğrafi bilgi sisteminden yararlanılmıştır. İlk adım olarak narenciye dikili alanların tespitinde kullanılmak üzere görüntü kalitesi, çözünürlük ve piksel açısından en uygun olan Worldview-2 uydu görüntülerinden yararlanılmıştır. Ön arazi çalışmasında narenciye dikili alanlarının Trimble Geoexplorer 2005 series GPS (Global Positioning System) kullanılarak koordinatları belirlenmiştir. 1/25.000 ölçekli sayısal bir altlık harita oluşturmak için topografik haritalar ekran sayısallaştırması yapılarak yerleşim yeri, su kanalları, yol, ırmak vb. öğeler GeoMedia 6.0 yazılımında girilmiştir. Ortorektifiye edilen uydu görüntüleri, çalışma alanını kapsayacak şekilde kesilerek, narenciye dikili alanlarında ekran sayısallaştırılması yapılmıştır. Verimlilik tespiti amacıyla çalışma bölgesinden alınan toprak örneklerinden fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Bulunan sonuçlar GeoMedia 6.0 yazılımının veri tabanına girilmiştir. Son aşama olarak ekran sayısallaştırması yapılan narenci alanları ile veri tabanına girilen toprak analiz sonuçları GeoMedia 6.0 yazılımından ArcGIS 10.3 yazılımına aktarılmıştır. Aktarılan verilerde öncelikle narenciye alanlarının toprak analiz raporlarını çalışma bölgesinin tamamını kapsayacak şekilde olması için ArcGIS 10.3 yazılımında Jeoistatistik analiz yönteminin“Kriging”metodu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, narenciye dikili alanların sayısal olarak ne kadar alan kapladıkları ve o alanda bulunan arazilerin toprağının fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bilinmesiyle narenciye dikili arazilerin verimlilik durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to map the citrus planted areas and productivity conditions using remote sensing technique and geographic information system. The study area was selected as Zaferler, Toparlar, Döğüşbelen and Hamitköy villagers in Köyceğiz, Muğla province. Remote sensing technology and geographic information system have been utilized in the research. As a first step, Worldview-2 satellite images, which are most suitable in terms of image quality, resolution and pixel, are used for the detection of citrus planted areas. In the preliminary field study, the coordinates of citrus planted areas were determined using Trimble Geoexplorer 2005 series GPS (Global Positioning System). In order to create a 1 / 25.000 scaled numerical map, topographic maps are digitized to make settlements, water channels, roads, items were entered in GeoMedia 6.0 software. Orto-rectified satellite images were cut to cover the study area, and screen digitization was performed in the citrus planted areas. Physical and chemical analyzes were carried out from the soil samples taken from the study area for the purpose of productivity determination. The results are entered into the database of GeoMedia 6.0 software. As a final step, the vectorized citrus fields and the soil analysis results entered into the database were transferred from GeoMedia 6.0 software to ArcGIS 10.3 software. The“Kriging”method of geostatistics analysis method was used in ArcGIS 10.3 software so that the soil analysis reports of citrus fields primarily cover the entire study area in the transferred data. As a result of the study, the productivity status of the citrus fruits was determined by knowing the numerical coverage of the citrus-planted areas and the physical and chemical properties of the soil of the lands in that area.