Narenciye dışsatımı yapan Gümüşsu Köy Kalkınma Kooperatifi'nin ekonomik yapısı, ortakları ile ilişkileri ve narenciye pazarlamasında karşılaştıkları sorunlar üzerinde bir araştırma
- Tez No: 7012
- Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN ÇIKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
95 öz 52, îzmir 5.1i satsuma üretimi ve ihracatx bakımından büyük bir potansiyeli olan yöredir. Araştırmaya konu olan kooperatif îsmir'i-n Satsuma yetiştiriciliğinde en önemli yörelerden biri olan GümüldUr'do faaliyet göstermektedir. Kooperatifin 1980 ön cesi ortakları ile olan ilişkileri ve mali durumu iyi iken, 1980 sonrası ortak sayısmeaki azalma mali sorunları da berabe rinde getirmiştir. Bu mali sorunlara kooperatifiln paketleme evi nin borcuda eklenmiştir, hs.tta mali sorunların en büyük nedeni olduğu belirtilmektedir. Kooperatifin ve diğer jLhracat firmalarının pazarlama sorunları, finansman, nakliye, ambalajlama, rekabet olarak özet lenebilir. Tüm bunların giderilmesi için devlet desteğ5_nin ge rekliliğini s avunmaktadır. Uor«
Özet (Çeviri)
H SUMMARY The city of İzmir has a great potontial of Satsume Tangerine production and its export. The cooperative that is subfect to this research takesplace in ûümüldür where is one ot the most productive region for Satsurae kind tangerine. Although the cooperative had been finantialy strory and her relations with the members had been perfect before 19 80 after that year the decrase in member amounth coused some finantial problems, but the most important finantial problen was coused by the dept of packoging house.