Narenciye ağaçlarında dal çapı dağılımı, meyva katmanının tanımlanması ve dal kesme dirençlerinin belirlenmesi
- Tez No: 50316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Turunçgil üretiminde önemli bir yer tutan budamada etkili iki faktörden olan farklı kalınlıktaki dalların ağaç tacı üzerindeki dağılımı ve bu dalların kesme dirençleri için çalışmalar yapılmıştır. Her türden rastgele seçilmiş 10 ağaçtan dal sayımları yapılmıştır. Ölçümler sıra üzerlerine parelel en dış noktadan alınmıştır. Dalın dış tacından sırasıyla 5-10-20-30-40 cm mesafelerde dallar sayılmıştır. Sayma işleminde bölüntülü bir çubuk kullanılmıştır. Tabandan itibaren 20 cm'lik bölüntülere ayrılmış olan 3.40 m'dir ve 17 bölüntüsü (Bölge) vardır. Sayma işleminde, çubukdaki her bölgenin sağ ve sol tarafından 10 cm'lik alan içerisine denk düşen dallar ve bu dalların çaplan sayılarak bir çizelgeye işlenmiştir. Daha sonra elde edilen bu dalların sayılarının ve dalların ortalamaları standart sapmaları ve varyasyon katsayıları bulunmuştur. Bu işlem her bir tür için ayrı ayrı yapılmıştır. Hesaplamalarda Excel 5.0 kullanılmıştır. Sonuç olarak genellikle 2-10 mm 'lik dallarla karşılaşılacağı, bununla beraber, ağaç tacından 30-40 cm derinlikte 10-15 ve 20-25 mm çaplı daların yoğunluğunu arttıracağı ve 25-30 mm çaplı kalın dallarla ancak 40 cm derinlikte karşılaşılabileceaği saptanmıştır. Dalların genelde 100-240 cm yüksekliklerde yoğunluğunun arttığı gözlenmiştir. Dal kesme dirençlerinin ölçümünde kullanmak üzere bir kesme düzeneği geliştirilmiştir. Kesme düzeneği; bir tablaya bağlı iki sütun ve sütunlar üzerine sabitlenmiş çift etkili pnömatik bir silindirden oluşmuştur. Sütunlar üzerinde kayan kesici başlık hareketini silindirden almaktadır. Silindirin kesici başlık ile bağlantı noktasındabir adet uzama telli pim vardır. Pimden alınan veriler, daha önce toprak işleme aletlerinin çeki dirençlerinin bulunmasında kullanılan A/D Konverter kartlı bir bilgisayarda işlenmektedir. Bilgisayarda kullanılan program çalışma esnasında geliştirilmiştir. Kendi offset değerini kendisi bulabilmekte ve kalibrasyon katsayısı kullanıcı tarafından farklı ihtiyaçlar doğrultusunda değiştirilebilmektedir. Düzenekten saniyede maksimum 2500-2700 ölçüm alınabilmektedir, ölçüm sayısı, iki ölçüm arasındaki gecikme süresi arttırılarak değiştirilebilmektedir. Düzenek aşağıdaki şema ile kısaca gösterilmiştir.4A/D Konvertör.,n ~T~I.. Ölçüm Seti Kartı_ l _ Bilgisayar ll Şekil 47. Ölçüm seti. Dal kesme ölçümleri sonucunda kesme direnci artışı dal çapı artışına paralel bir artış gösterdiği gözlenmiştir. Ancak birim alana düşen kesme direnci sabit kalmamış küçük dallarda daha yüksek çıkmıştır. Özellikle 0-5 mm arası dal çaplarında 5-15 mm arası çapa sahip dallara göre daha yüksek bir birim kesme olduğu saptanmıştır. 15-22 mm 'lik dallarda ise birim alana ait kesme kuvveti giderek düşmüştür. Bu değişimin çok fazla olmadığı ve ortalama 10-12 N/mm2 kesme gerilmesi olduğu bulunmuştur.113 measuring system was improved in calculating cutting force of the brunches, cutting force values of the brunches were measured with a straingage which an A/D Converter Card to the computer. The system has been used for measuring the resistance of the land machines. The computer program was improved in this study. The program were very useful because it could find its own offset value and if it's wanted the calibration value could input from user. The system could take 2500-2700 value from straingage. And this could change while increasing the delay time between each measuring. The system is illisturated as below Cutting Machine Figure 46. Mesuring system. At the end of the measuring of the cutting study, it has been observed that the cutting force of the brunches were increasing with the increase in diameter, but the cutting resistance was not in a constant value and it has reached higher value in the brunches having smaller diameters. Especially the cutting resistance of branches having 0-5 mm diameter were higher than the 5-15 mm diameter branches. The cutting force per unit area of the branches were decreased gradually in branches having 15-22 mm diameter. However, the
Özet (Çeviri)
1!4 reduction is not too much and average cutting resistance of the citrus branches was determined as 10-12 N/mm2. Only 21 mm diameter branches could cut with 6,5 Bar air pressure and 80 mm diameter cylinder.113 measuring system was improved in calculating cutting force of the brunches, cutting force values of the brunches were measured with a straingage which an A/D Converter Card to the computer. The system has been used for measuring the resistance of the land machines. The computer program was improved in this study. The program were very useful because it could find its own offset value and if it's wanted the calibration value could input from user. The system could take 2500-2700 value from straingage. And this could change while increasing the delay time between each measuring. The system is illisturated as below Cutting Machine Figure 46. Mesuring system. At the end of the measuring of the cutting study, it has been observed that the cutting force of the brunches were increasing with the increase in diameter, but the cutting resistance was not in a constant value and it has reached higher value in the brunches having smaller diameters. Especially the cutting resistance of branches having 0-5 mm diameter were higher than the 5-15 mm diameter branches. The cutting force per unit area of the branches were decreased gradually in branches having 15-22 mm diameter. However, the1!4 reduction is not too much and average cutting resistance of the citrus branches was determined as 10-12 N/mm2. Only 21 mm diameter branches could cut with 6,5 Bar air pressure and 80 mm diameter cylinder.