Ankara'da Osmanlı Devri ticaret yapıları
The Ottoman Period trade building in Ankara
  1. Tez No: 526801
  2. Yazar: ALPER KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
“Ankara'da Osmanlı Devri Ticaret Yapıları”isimli bu tez çalışmasında; 15. yüzyıldan başlayarak 19. yüzyıla kadar Ankara şehrinin merkezini oluşturan Ankara Kalesinin çevresinde bulunan ticaret merkezlerinde yer alan bedesten ve hanların günümüzdeki mevcut durumları incelenmiştir. Bu yapılar hakkında detaylı bir araştırma yapılmamış olup, neredeyse tamamı tahribatlar ve yıkımlarla zarar görmüş, Cumhuriyet döneminden itibaren yenilenmiştir. Mevcut yapılar içerisinde bazıları ise günümüzde bakımsız halde bulunmakta ve giderek tarihi dokusunu kaybetmektedir. Ankara'nın merkezindeki plan ve yapısal özelliklerini devam ettiren 10 yapının Türk Sanatının içindeki yeri ve önemi incelenerek, eserlerin ayrıntılı tanımı yapılarak plan ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Arşiv kayıtlarından ve yapılar ile ilgili kaynaklardan faydalanılarak bir değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirme bölümünde; yapılarla ilgili genel bir analiz yapılarak bir sonuç elde edilmek istenmiştir. Sonuç bölümünde ise araştırmada bilimsel olarak bir çıkarım ortaya konmaya çalışılmıştır. Ankara'da bulunan Osmanlı Devri Ticaret Yapıları, diğer Osmanlı şehirlerinde inşa edilen şehir içi hanları ve bedestenlerle benzerlik göstermektedir. Yapılar inşa edildiği dönemdeki şehrin ekonomik yapısına göre şekillenmiştir. Bu yapılarda dönemin mimari özellikleri yansıtılmış, taş, tuğla, ahşap gibi ana malzemeler kullanılarak gerek süsleme gerekse tasarım açısından bir üslup meydana getirilmiştir. Yapıların bazıları günümüzde müze ve benzeri amaçlarla kullanılarak korunmaya ve gelecek kuşaklara aktarılmaya çalışılmaktadır. Yapıların tamamı Sanat Tarihi açısından korunmaya ve varlığını sürdürmeye değer eserlerdir. Aynı zamanda yapılar uzun bir dönemi kapsayan bir devletin mevcudiyeti sonlandıktan sonra sanat anlayışını anlamak açısından önemli tarihi bir vesikalardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, named“Trade Structures in Ankara during the Ottoman Period”the current status of the“bedesten”and the inns located in commercial centers around the Ankara Castle, which has become the center of Ankara from the 15th century to the 19th century. No detailed research on these structures has been made, almost completely damaged by destructions and demolitions, has been renewed since the Republican period. Barrels from the existing structures are maintenanceless and now lose their historical texture. The place and importance of the 10 structures, which are located in the center of Ankara and continuing their plans and structural features, have been studied in the Turkish Art. The detailed description of the works was supported by the plans and photos. An assessment has been made by utilizing archives and archives. In the evaluation section; a general analysis of the structures was made and asked to obtain a result. In conclusion of the research, a scientifically experiment was explored. The Ottoman Period Trade Buildings in Ankara show similarities with the inner inns and bedestens built in other Ottoman cities. The houses are shaped by the economic situation of the cities they are built in the period they were built. In these constructions the architectural features of the period were reflected and the main materials such as stone, brick and wood have been created in terms of both ornamentation and design. Some of the buildings are now being used for museums and similar purposes and are being tried to be transferred to future generations. All of the buildings are artifacts worth preserving and maintaining their existence in Art History. At the same time, structures are important historical concepts in terms of understanding the understanding of art after the end of a long-term state.