İnternet ortamında kişilik haklarına saldırıdan doğan hukuki sorumluluk
Legal liabity arising from the attack on personal rights on the internet environment
  1. Tez No: 526800
  2. Yazar: NURETTİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknoloji ve internet insanlara her geçen gün yeni imkânlar sunmaya devam etmektedir. İnternet üzerinden alışveriş, bilgiye anında ve kolaylıkla erişim sağlanması, ulusal ve uluslararası haberlere eşzamanlı erişim, insanlar arasındaki sosyal ilişkileri kuvvetlendirmesi gibi pek çok olanağıyla internet, insan yaşantısında vazgeçilmez bir öneme sahip hale gelmiştir. Sadece günlük yaşantıda değil, ticaret ve iş alanında da büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İyiniyetli ve dikkatli bir yaklaşımla faydaları saymakla tükenmeyecek internet ortamının, her gün daha da artan kullanıcı sayısı da göz önüne alındığında hukuki anlaşmazlıklara, maddi ve manevi zararlara sebebiyet verecek olması kaçınılmaz hale gelmektedir. Bazı kullanıcıların kötüniyetli davranışları, internet ortamının yüz yüzelikten uzak olması, çoğu zaman bu kişilerin tespit edilemeyeceklerini düşünmeleri ve bu yolla cesaret edinmeleri internet ortamında kişilik hakları ihlâli ve bu yolla işlenen suç sayılarını artırmaktadır. Tez çalışması ile kişilik hakları çeşitleri açıklanmıştır. İnternet ortamı hakkında teknik incelemeler yapılmış, kişilik haklarına bu ortamda yapılan saldırı çeşitleri örneklenmiştir. Kişilik hakları saldırıya uğrayan kişilerin, saldırının önlenmesi, saldırıya son verilmesi, zararlarının tazmin edilmesi kapsamında başvurabilecekleri dava yolları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology and the internet continue to define new possibilities for people every day. The Internet has become indispensable in human life because of many things such as shopping on the Internet, instant and easy access to information, simultaneous access to national and international news, strengthening of social relations among people, and communication among people without distinction. Not only in daily life, but also in the field of trade and business it is extremely convenient. Internet is really useful when it is used with good intentions. However, due to the ever-increasing number of users every day, it causes legal disputes, material and moral damages. The fact that internet environment is far from face to face communication, some people think that they can't be caught and this way they have the courage to violate personal rights and increase the number of crimes committed. With this thesis study, various kinds of personal rights are explained. Technical examinations have been made about the internet environment and attacks on personal rights are exemplified. The legal ways in which the attacked persons can apply within the scope of preventing, ending and damaging the attacks are examined.