Habitus of sustainability: Daily life consumption practices among green consumers in Turkey
Sürdürülebilirlik Habitusu: Türkiye'de yeşil tüketicilerin gündelik hayat tüketim pratikleri
- Tez No: 526802
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA IDA RITTERSBERGER-TILIC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez sürdürülebilirlik habitusunun tüketim modelleri ve Türkiye´de, şehir ortamında yaşayan yeşil tüketicilerin yaşam tarzlarının ekolojik olarak dönüşümü üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, Bourdieu´nun alan, habitus ve sermaye kavramlarına ve Giddens´ın söylemsel bilinç kavramına değinerek pratik teorilerinin kavramsal çerçevesini kullanmıştır. Ayrıca, Warde´ın sürdürülebilir tüketim ve pratik teorileri arasında kurmuş olduğu ilişkiden yola çıkılarak gündelik hayat rutinleri ve alışkanlıkları sürdürülebilir tüketici davranışının bir parçası olarak analiz edilmiştir. Çevresel sermaye ve sürdürülebilirlik habitusu kavramları orta sınıf pozisyonuyla ilişkilendirilmiş ve bu çalışma içerisindeki yeşil tüketiciler orta sınıf sürdürülebilir tüketim pratikleri uygulayıcıları olarak değerlendirilmiştir. Sürdürülebilirlik habitusu gündelik hayat pratikleri, tüketim modelleri ve yaşam tarzları üzerinden tartışılmıştır. Böylece, sürdürülebilir tüketim pratiklerinin zayıf ve güçlü yönleri belirlenmiş ve yaşam tarzı dönüşümünün bireysel ve kolektif boyutları vurgulanmıştır. Bu kapsamda, İstanbul, Ankara ve Eskişehir´de yaşayan 17 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, sürdürülebilir tüketim alanında faaliyet gösteren taban örgütleri tarafından organize edilen atölyeler katılımcı gözlem tekniğinin kullanımı yoluyla çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of habitus of sustainability on consumption patterns and ecologically sustainable transitions of lifestyles of green consumers living in an urban environment in Turkey. This study uses the conceptual framework of the theories of practice by referring to Bourdieu´s notions of field, habitus, and capital and to Giddens´ notion of discursive consciousness. In addition, daily routines and habits are analyzed as part of sustainable consumer behavior through the relationship established between sustainable consumption and theories of practice by Warde. The notions of environmental capital and habitus of sustainability are linked to the middle-class positions and green consumers in this study are considered as middle class sustainable consumption practitioners. Habitus of sustainability is discussed through daily life practices, consumption patterns, and lifestyles. Thus, weak and strong aspects of sustainable consumption practices are determined, and individual and collective dimensions of lifestyle transformation are emphasized. Within this scope, in-depth interviews were conducted with 17 participants living in Istanbul, Ankara, and Eskisehir. Besides, the workshops organized by grassroots initiatives in the area of sustainable consumption were included into the study through use of the participant observation method.