Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of relationship between the smartphone addiction and social appearence anxiety among adolescent
  1. Tez No: 526803
  2. Yazar: MEHMET BURAK ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkiyi belirlemek ve literatüre katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde bulunan Malkara Anadolu Lisesi(Malkara A.L) ve Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi'nde(GÖBAL) öğrenimine devam eden 180 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Form(KF), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve soruları araştırmacı tarafından belirlenen Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Araştırmanın modelini betimsel yöntem oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 20 Windows paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testi sonucuna göre verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiş ve Non-Parametrik Testler uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezlerinin istatistiği için korelasyon analizi yapılmıştır.Araştırma sonucunda; Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve cinsiyet değişkeni arasında anlamlı, kadınların Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği puanının erkeklere göre daha yüksek anlamlı ilişkide olduğu tespit edilmiştir. Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve okul değişkeni arasında anlamlı, GÖBAL'de öğrenim gören ergenlerin puanının Malkara A.L'nde öğrenim gören ergenlere göre daha yüksek anlamlı ilişkide olduğu tespit edilmiştir. Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ve kardeş sayısı değişkeni arasında anlamlı, dört kardeş olan ergenlerin puanının tek, iki, üç, beş ve daha fazla kardeş olanlara göre daha yüksek anlamlı ilişkide olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda; Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-KF ve okul değişkeni arasında anlamlı, GÖBAL'de öğrenim gören ergenlerin puanının Malkara A.L'de öğrenim gören ergenlere göre daha yüksek anlamlı ilişkide olduğu tespit edilmiştir.Araştırma sonucunda; Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği toplam puanları ve Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-KF toplam puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
That research aims the determination of the relationship between smartphone addiction and social appearance anxiety in adolescents and contribute to literature. The sampling of the research collected from Malkara Anatolian High School and Gazi Ömer Bey Anatolian High School students. 180 students involved in the research. In that research, Smartphone Addiction Scale-Short Version and Social Appearance Anxiety Scale and Sociodemographic data form were practice. Descriptive method is used as model in that research IBM SPSS 20 Windows program is used for analysis of the data obtained by the research. As a result of normality test, the data ranged not normally so Non-Parametric tests are also practiced. Correlation analysis is applicated for the research hypothesis. In conclusion of the research there is a significant relationship between Social Apperance Anxiety Scale and variable of gender. Women had a higher score at Social Apperance Anxiety Scale according to man. There is a significant relationship between Social Apperance Anxiety Scale and variable of school. The adolescents from Gazi Ömer Bey Anatolian High School had a higher score than adolescents from Malkara Anatolian High School. There is also significant relationship between Social Appearance Anxiety Scale and number of sister and brother. The adolescents who had four brothers or sisters have a more significant relationship according to the adolescent who had one, two, three, five or more brothers and sisters. In consequence of the research, there is a more significant relationship at adolescents from Gazi Ömer Bey Anatolian High School to adolescents from Malkara Anatolian High School according to Smartphone Addiction Scale-Short Version and variable of school. As a result of research, there is a positive, moderate and significant relationship between Social Apperance Anxiety Scale total point and Smartphone Addiction Scale-Short Version total point.