Güneş enerji sisteminde meteorolojik parametrelerin etkilerinin araştırılması
Research of solar energy systems and the effects ofmeteorological parameters
- Tez No: 526808
 - Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynakları hem bir ihtiyaç hem de bir gereklilik olmuştur. Yenilenebilir enerji; kolay erişilebilen bir kaynak olması, hiç tükenmeyen özelliğinin olması ve elde etme maliyetlerinin düşük olması nedeniyle ihtiyacı karşılayabilir hale gelmiştir. Diğer yandan doğayı kirletmeden ve tüketmeden insanların yaşayabilmesi için bir gereklilik haline gelmiştir. Bu nedenle, tez çalışmasında güneş enerji sistemlerine katkı amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında, güneş enerji sistemlerine ilişkin bir inceleme yapılmış ve kurulan meteorolojik mini veri istasyonu ile ölçümler yapılmış ve elde edilen veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today renewable energy sources are both a need and a necessity. As renewable energy is a source that is easy to access, infinite, and low cost, it becomes a source that can answer the needs. Moreover, to live without exploiting the nature became a necessity for mankind. Therefore, this thesis study is to contribute to solar energy systems. In this thesis study; a research has been done on solar energy systems, and a mini meteorological data station has been setup, measurements has been done, and outcome data has been analyzed.